Laboratorinė pelė. Nuotr. iStockfoto

Laboratorinė pelė. Nuotr. iStockfoto

Vita Bagdonė

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių kontrolėje, ląstelės, todėl labiausiai sulėtėja ir pasunkėja judesiai.

Pasaulyje Parkinsono liga serga apie 3 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių, tai yra 0,3 proc. bendrosios populiacijos. Vidutinis pacientų amžius, kai atsiranda pirmieji PL simptomai, – 55 m., tačiau apie 5–10 proc. pacientų pirmieji simptomai gali pasireikšti ir iki 40 m.

Kodėl kasmet Parkinsono liga suserga tūkstančiai žmonių? Su pelėmis atlikti bandymai artina prie įsitikinimo, jog ši liga plinta per baltymų daleles.

Atlikdami eksperimentus, mokslininkai į laboratorinių pelių smegenis įšvirkštė Parkinsono liga sergančių žmonių smegenų audinių. Eksperimento eigą aprašančiame moksliniame leidinyje “Proceedings of the National Academy of Sciences” teigiama, jog pastebėta, kad po tokių injekcijų pelėms prasidėdavo Parkinsono ligai būdingi traukuliai. Mokslininkai pelių smegenyse aptiko prionų (savireplikuojanti baltyminė dalelė; infekcijos veiksnys) savybių turinčių proteinų, kurie galėjo paskatinti Parkinsono ligą, sankaupas. Minėtas ligos tyrimo atvejis kalba apie multisisteminę atrofiją (MSA), kuri pasireiškia nedidelei Parkinsono liga sergančių ligonių daliai.

Nepaisant galybės tyrimų, smegenys vis dar yra pilnos mįslių. Nuotr. dpa

Nepaisant galybės tyrimų, smegenys vis dar yra pilnos mįslių. Nuotr. dpa

Prionai – tai yra neteisingai besispiralizuojantys baltymai. Tokie, „kreivai“ susisukę baltymai plinta smegenyse, susidaro jų sankaupos, kurios ten ir sandėliuojasi. Dėl to smegenų nervų ląstelės gali būti visiškai sunaikinamos. Prionai yra, pavyzdžiui, galvijų BSE kempinligės ir Jakobo-Kreutzfeldo ligos sukėlėjai. Jau kuris laikas manoma, jog prionai gali būti ir Alzheimerio bei Parkinsono ligų sukėlėjais. Šiuose procesuose dalyvauja skirtingi baltymai. Iki šio eksperimento, nors ir spėliojama, tačiau nebuvo jokių įrodymų, kad šios ligos persiduoda iš žmogaus žmogui.

Visiškai sveikiems peliukams buvo sušvirkštas skystis, jį išgavus iš dviejų, Parkinsono liga sergančių žmonių smegenų. Pirmieji ligos simptomai peliukams pasireiškė po 90 dienų. Parkinsono simptomais yra laikoma neužtikrinta eisena ir drebulys. Tyrinėdami šių, užkrėstų pelių smegenis mokslininkai jose aptiko plačiai išplitusias baltyminių darinių sankaupas. Eksperimento atlikėjai yra nuomonės, kad MSA smegenyse kaupiasi susirankiodama alfa-sinukleininius prionus. Alfa-sinukleinas yra 140 aminorūgščių neaiškios paskirties proteinas, kurio daugiausia būna galvos smegenų presinapsinėse nervų galūnėlėse.

Lietuvoje Parkinsono liga serga apie 10000 žmonių. Šiai ligai vystantis, smegenyse žūsta dopaminą gaminančios jų ląstelės. Iš pradžių ligoniai dar yra pajėgūs susigyventi su liga. Tačiau, laikui bėgant, jie praranda savo raumenų kontrolę, jiems pasidaro sunku judėti, o būnant ramiai, ligonių kūną krečia drebulys.

boj/
pl-logo-mini