Angusai yra mėsinių galvijų veislė, XIX amžiaus pradžioje išvesta Škotijoje. dalkenhof.de

Angusai yra mėsinių galvijų veislė, XIX amžiaus pradžioje išvesta Škotijoje. dalkenhof.de

Rimvydas Sujeta

Kol Lietuvos seimai ir seimūnai, vyriausybės, politikai, ekspertai, „žalieji“, „mėlynieji“, „raudonieji“ ir kitokių spalvų bei atspalvių kalbėtojai šnekomis pigina energetinių išteklių kainas, porina sapnų vertės vizijas apie sąlygų, tų išteklių sunaudojimo kiekiams sumažinti kūrimą (turiu omeny mistinę daugiabučių renovacijos programą), per 23 metus tesugebėdami užsidaryti Ignalinos atminę elektrinę ir nepajėgdami nutiesti poros elektros laidų į Švediją bei dar vienos poros – į Lenkiją, tačiau su skambučiais išsivydami skalūninių dujų žvalgytojus „plečia“ alternatyvių energijos šaltinių asortimentą, protingi žemdirbiai patys sukasi iš padėties ir savomis jėgomis atranda ir įgyvendina pigios, ekologiškos energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamybos būdus.

Žemės ūkio ministerija pristato Kaišiadorių rajone Kalniškių kaime 2010 m. įsikūrusią UAB „Agrolinija“. Bendrovė užsiima ekstensyviąja veisline mėsine galvijininkyste – augina 400 Angus ir Simental veislių galvijų. Pasak bendrovės vadovo, veterinarijos gydytojo licenciją turinčio Ronaldas Bilskio, Angus ypač populiarūs pasaulyje dėl aukštos kokybės mėsos.

Angus yra sena mėsinių galvijų veislė, išvesta Škotijoje, XIX amžiaus pradžioje.  Šie galvijai plačiai paplitę pasaulyje ir pagal skaitlingumą užima antrąją vietą po Herefordų.

Angusai yra nereiklūs gamtinėms sąlygoms, ištvermingi ir lengvai prisitaiko įvairiose sąlygose, pasižymi puikiomis žolinio pašaro vartojimo savybėmis. dalkenhof.de

Angusai yra nereiklūs gamtinėms sąlygoms, ištvermingi ir lengvai prisitaiko įvairiose sąlygose, pasižymi puikiomis žolinio pašaro vartojimo savybėmis. dalkenhof.de

Jie nereiklūs, ištvermingi ir lengvai prisitaiko įvairiose sąlygose, pasižymi puikiomis žolinio pašaro vartojimo savybėmis. Aberdynų – angusai yra tvirtos konstitucijos, ryškaus mėsinio tipo, švelnaus tvirto skeleto. Jų liemuo apvalus, ilgas, kojos trumpos. Kaklas trumpas, galva lengva. Aberdynų – angusai yra beragiai ir tą savybę perduoda palikuonims. Plaukai juodi, neilgi, žvilgantys

Bendrovė stengiasi viską perdirbti – taip buvo sugalvota pagal pažangią kompostavimo technologiją gaminti granuliuotas ekologiškai švarias organines trąšas iš ūkyje auginamų galvijų kraikinio mėšlo. R.Bielskio teigimu, kibiras šių trąšų atstoja dešimt kibirų šlapio mėšlo. Trąšų gamybos mokslinius tyrimus įmonė vykdo kartu su A. Stulginskio universitetu.

Kukurūzai - puikus pašaras tiek Angusams, tiek ir Lietuvos juodmargėms. pasauliolietuvis.com

Kukurūzai – puikus pašaras tiek Angusams, tiek ir Lietuvos juodmargėms. pasauliolietuvis.com

Šiemet parduota apie 20 t trąšų, tačiau ateityje, padaugėjus auginamų gyvulių, tikimasi pagaminti ir 100 t šių ilgalaikio veikimo trąšų, neturinčių jokio pašalinio kvapo.

Šiuo metu „Agrolinijoje“ dirba 10 vietinių žmonių, bendrovė valdo 1 500 ha žemės plotą. Kaišiadorių rajono meras Romualdas Urmilevičius ypač džiaugėsi, kad bendrovė naujam gyvenimui prikėlė įsigytas tris tarybinių laikų apleistas fermas. „Dabar  mūsų planuose ir nuosava skerdykla“, – į ateitį žvelgė R.Bielskis, nekantriai laukiantis naujosios 2014–2020 m. kaimo plėtros programos.

Ūkį modernizuoti padėjo parama

Kitame Kaišiadorių rajono – Vilūnų kaime ūkininkaujantis Eugenijus Cikanavičius, papasakojo, kad jų 18 ha ūkis buvo atkurtas 1989 m. Perimtas iš žemės ūkio prekinės gamybos pasitraukusio tėvo Vyto Cikanavičiaus, šiuo metu ūkis yra gerokai išplėtęs valdas, specializuojasi pieninėje galvijininkystėje ir augalininkystėje. Turimuose 400 ha žemės ūkio naudmenų sėjami kviečiai, rapsai, kukurūzai, dalį žemės užima ganyklos.

Nuo drėgmės apsaugoti šiaudai - pigus ir niekada nepasibaigiantis energijos šaltinis. pasauliolietuvis.com

Nuo drėgmės apsaugoti šiaudai – pigus ir niekada nepasibaigiantis energijos šaltinis. pasauliolietuvis.com

Augalininkystė sudaro didesniąją dalį ūkio pajamų. Ūkyje auginama beveik 60 holšteinizuotų Lietuvos juodmargių veislės melžiamų karvių, pagaminama ne mažiau kaip 300 t pieno per metus.  Jaunojo ūkininko teigimu, vienais metais pelningesni būna grūdai, kitais – pienas. Ūkyje yra įrengta ir šiaudais kūrenama katilinė, kuri naudojama grūdų džiovinimui ir visam ūkio šilumos poreikiui patenkinti.

Pasak mechaniko specialybę turinčio E.Cikanavičiaus, ūkis be europinės paramos vertėsi iki 2005 m., o vėliau vienas investicinis ūkio modernizavimo projektas sekė kitą. Projektų rezultatai – patobulinta bazė javams auginti ir realizuoti, modernesni pašarų gamybos technologijų procesai, įsigyta technika, įsteigtos naujos darbo vietos. „Mūsų ūkio plėtra priklausys nuo norų, šeimos poreikių“, – paklaustas apie ateities planus atsakė E.Cikanavičius. O Eugenijaus ir Gitanos šeima tikrai didelė ir draugiška – šeši vaikai, kurių mažiausiajam tik 1,5 metukų, ir daug padedantys garbaus amžiaus ūkininko tėvai. Ūpo dirbti nenumuša net ir ūkyje ne kartą pasitaikiusios vagystės.

pl-logo-mini