Prionai

Prionų veikimo modelis. Ligos sukėlėjas (mėlyna spalva) iš smegenų daro “kempinę”. Nuotr.: Corbis.

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kad taip vadinamą Jakob Creuzfeldt ligos ( vCJL atmaina) infekciją nešiojasi žymiai didesnis žmonių skaičius, nei iki šiol buvo manyta. Tai jie nustatė, iš žmonių aklosios žarnos paėmę ir ištyrę tūkstančius atitinkamų mėginių. Britų “British Medical Journal” paskelbė šviežiausios studijos duomenis, pagal kuriuos vienas iš 2000 tirtų britų yra šios infekcijos nešiotojai. Šie rezultatai buvo gauti, atlikus virš 32000 -ių, iš žmogaus aklosios žarnos paimtų mėginių, tyrimus.

Creutzfeldt-Jakob liga yra reta degeneracinė smegenų liga, priklausanti spongiforminės encefalopatijos ligų, dar vadinamų prionų ligomis ( prionai – ypatingos infekcinės baltyminės dalelės, aptinkamos pažeistų individų smegenyse ) , grupei. Šiomis ligomis serga naminiai gyvuliai, kai kurie laukiniai gyvūnai ir žmonės.

Besivystydamas šios ligos sukėlėjas „tirpina“ žmogaus smegenis. Žmogaus organizme esančiai infekcijai įgavus vystymosi pagreitį, atsiranda tokia patys simptomai kaip ir pas galvijus, jiems susirgus kempinlige: pradeda korėti smegenys. Žmogui būna būdingi psichikos sutrikimai – dažna depresija, nerimas, užsidarymas savyje, neurologinės anomalijos, savaitėmis ir mėnesiais trunkantis koordinacijos ir valingų judesių sutrikimas, kitaip dar vadinamas ataksija, vėliau smegenys nyksta ir pasireiškia jų demensija.

Londonas 2011 02 16-19 120

Britai Londono gatvėje. Pagal tyrimų duomenis, kiekvienas jų 1 iš 2000, nešiojasi infekciją. Nuotr.: pasauliolietuvis.com

Yra du  žmonių Creutzfeldt-Jakob ligos tipai: Creutzfeldt-Jakob ligos atmaina (vCJL) ir klasikinis tipas. Lietuvos užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, Creutzfeldt-Jakob ligos atmaina galima užsikrėsti valgant infekuotųjų galvijų mėsą, ypač jų subproduktus. Skirtingai nei klasikinė CJL, Creutzfeldt-Jakob ligos atmaina (vCJL) išsivysto jaunesniems žmonėms (vidutinis susirgusiųjų amžius 29 m.), kiek trumpesnis ligos inkubacinis periodas (5-10 metų) ir ilgesnė ligos trukmė (vidutiniškai 14 mėn.)

Abi Jakob Creuzfeldt ligos atmainos yra mirtinos.

Aukščiau minėtus aklosios žarnos tyrimus Londone atlikę profesoriaus Sebastian Bradner vadovaujami britų mokslininkai savo išvadose apibendrino iš trisdešimt dviejų ligoninių gautus duomenis. Iš 32441 iš aklosios žarnos paimto mėginio 16 -oje buvo rastas vCDJ sukėlėjas. Anksčiau buvo manoma, kad ši infekcija yra paplitusi dvigubai mažiau ir aptinkama tik pas vieną iš 4000 britų. Tyrimus atlikę Didžiosios Britanijos specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad ateityje būtina imtis žymiai didesnių saugumo priemonių ne tik veterinariškai tiriant galvijus, bet ir perpilant kraują žmonėms bei atliekant chirurgines operacijas – ypač vykdant organų transplantaciją.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje šiais metais užregistruotas mirties atvejis nuo tikėtinos sporadinės ( klasikinės ) Creutzfeldt-Jakob ligos (sCJL), tačiau diagnozė bus patvirtinta atlikus specifinius smegenų tyrimus. Nuo 2000 m. Lietuvoje užregistruoti 4 sporadinės Creutzfeldt-Jakob atvejai. Duomenų, kad Lietuvoje būtų Jakob Creuzfeldt ligos ( vCJL ) atmaina sergančių žmonių, kurios paplitimą ir tyrė britų mokslininkai, nėra gauta.

hei/Spiegel/ULAC

pl-logo-mini