Renginio akimirka.

Renginio akimirka.

Antradienį,spalio 29 dieną Vilniuje įvyko energetikos forumas „Saugus dujų tiekimas Lietuvoje ir ES dujų rinkos integracija“. Renginio metu buvo ieškota veiksmingų būdų, galinčių padėti įgyvendinti Trečiojo energetikos paketo tikslus ir pagreitinti Baltijos jūros regiono šalių integraciją į Europos Sąjungos dujų rinką.

Trečiąjį energetikos paketo principą sudaro atsiejimo principas, pagal kurį siekiama elektros ir dujų sektoriuose tiekimą ir gavybą atskirti nuo tinklų nuosavybės. Tikimasi, kad šie veiksmai padės sumažinti interesų konfliktą, didins konkurenciją energetikos sektoriuje, vartotojų pasirinkimą ir energetinį saugumą.

„Lietuvos dujų rinkos perspektyvos – svarbiausios tarp Baltijos šalių. Džiaugiuosi, kad Lietuva rimtai sprendžia, kaip veikti, ir nebijo priimti sprendimų. Kartais svarbūs pirmieji žingsniai nepopuliarūs, bet juos žengti privalu, kai norima geresnės ateities. Estija taip pat nori judėti į priekį – per 2-3 metus turime apsispręsti dėl savo strategijos, nes norime turėti sklandžiai veikiančią dujų rinką, greičiausiai turėsime jungtis su Suomija. Visos trys Baltijos šalys ir Suomija turėtų veikti kartu, kad dujų rinka veiktų sklandžiai“, – teigė forume pasisakęs Estijos ekonomikos ir susisiekimo ministerijos Energetikos rinkų vadovas Jako Reinaste.

Bendrovės „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys pranešime „Lietuvos dujų strategija, atsižvelgiant į rinkos vystymąsi regione“ atskleidė naujų faktų apie Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių sujungimo projektą. Teigiama, kad projektą kartu su Lenkijos dujų perdavimo sistemos opepratoriumi „Gaz-System“ būtų galima baigti 2018 m. Projektui įgyvendinti prireiktų 558 mln. Lt, o Lenkiją ir Lietuvą jungianti dujotiekio jungtis siektų apie 532 km.

Bendrovės „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys

Bendrovės „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys

Gamtinių dujų rinkos operatoriaus UAB „GET Baltic“ vadovas Haroldas Nausėda pranešime „Lietuvos gamtinių dujų rinka ir regioninė gamtinių dujų biržų plėtra“ apžvelgė dujų rinkos naujienas ir tendencijas.

„Lietuvos dujų rinkoje atsiranda konkurencija ir nauji tiekėjai: šiemet jau išduotos 8 licencijos naujoms įmonėms – tai geras ženklas. Būsimi rinkos žaidėjai jau laukia suskystintų gamtinių dujų terminalo Klaipėdoje atidarymo ir kuria strategijas. Prieiga prie terminalo bus laisva, todėl juo galės naudotis ir Lietuvos, ir Lenkijos, ir Estijos bei Latvijos įmonės“, – pastebi H. Nausėda.

Lenkijos Gamtinių dujų pramonės rūmų (IGG) narys, kompanijos „cGas Controls“ generalinis direktorius Robertas Aszkielowiczius renginyje aptarė Lenkijos dujų pramonę ir pateikė savo įžvalgas apie ES rinkos integraciją. Jo teigimu, visų šalių integraciją į ES rinką apsunkina skirtingas požiūris į energetinį saugumą, todėl visos ES narės turi ne siekti energetinio saugumo sau, bet atsižvelgti ir į kaimyninių šalių poreikius.

 „cGas Controls“ generalinis direktorius Robertas Aszkielowiczius

„cGas Controls“ generalinis direktorius Robertas Aszkielowiczius

„Pagrindinė problema dabartinėje Europos gamtinių dujų rinkoje – skirtingas šalių veiklos intensyvumas susijęs su teisės aktų įgyvendinimu ir energetikos sistemos kūrimu. Daugelis šalių laikosi savo valstybės interesų, skirtingos veiklos politikos ir ne iki galo tiki bendra energetikos sistema, bendra integracija“, – pastebi R. Aszkielowiczius.

Renginyje pasisakė ir Lietuvos energetikos viceministrė Žydrūnė Juodkienė, Latvijos ekonomikos ministerijos valstybės sekretorius Jurijus Spiridonovs, Lenkijos „Gaz-System“ plėtros vadovas Arturas Wozniakas.

Energetikos forumo pabaigoje įvyko diskusija, kurią moderavo Lietuvos televizijos Naujienų tarnybos direktorius Audrius Matonis.

Šis energetikos forumas – jau trečiasis, kurį inicijavo Estijos prekybos rūmai Lietuvoje ir advokatų kontora „Varul“.

 

pl-logo-mini