Vejlės (Danija) rotušė. wikipedija.com

Vejlės (Danija) rotušė. wikipedija.com

Gervės skrenda į pietus, o lietuviai į vakarus. Gervės skrenda kur šilčiau, o lietuviai, kad neužsimoka už šilumą. Gervės pavasarį grįš, o lietuviai? (Internetinis folkloras)

Justas Javonis

Danija – mažiausia ir piečiausia Šiaurės Europos valstybė, jungianti Vidurio ir Šiaurės Europą. Ją skalauja Šiaurės ir Baltijos jūros. Šalies reljefas labai panašus į Lietuvos. Jį suformavo slinkdami ledynai. Vyrauja žemumos, kurios, panašiai kaip ir Lietuvoje, iškilusios 30- 50 m aukščio virš jūros lygio.

Danija įsikūrusi Jutlandijos (Jylland) pusiasalyje ir apie 400 – uose salų, kurioms suteikti pavadinimai. 82 salos yra gyvenamos. Mes lankomės šiek tiek kitose, ne jūros, o danų apsuptose salelėse. Tų salų vardas yra lietuviai.

Danijos Statistikos departamento duomenimis 2013 10 01 dieną šioje šalyje gyveno 9754 atvykėliai iš Lietuvos, tame skaičiuje buvo 9486 Lietuvos piliečiai. Turint omenyje, kad Danijoje gyvena tik 5,5 milijono gyventojų, lietuviškoji šios valstybės populiacija procentine išraiška nėra mažesnė už lietuvių emigracijos simbolyje – Didžiojoje Britanijoje gyvenančių mūsų tautiečių dalį.

52.449 gyventojus 2013 01 01 dieną skaičiavusi Vailė yra pati piečiausia Jutlandijos pusiasalio Danijos savivaldybė, kurioje taip pat „plūduriuoja“ viena iš toje šalyje esančių lietuviškų salų. 2013 10 01 Vajlėje gyveno 145 savo kilmės šalimi Lietuvą nurodę žmonės, 139 iš jų turėjo Lietuvos pilietybę, šiame mieste tai pačiai datai suskaičiuoti 15- a, iki 17- os metų amžiaus lietuvių vaikų.Vajlėje, kaip ir daugumoje Danijos savivaldybių veikia mokyklos, vaikų dienos priežiūros centrai, vaikų darželiai ir savivaldybių vaikų priežiūros dienos centrai. Vietos lietuvių bendruomenė taip pat yra įkūrusi savo mokyklą. Lietuvių mokykla Vejlėje, kaip kad „Pasaulio lietuviui“ sakė lietuvių bendruomenės Jylland ir Fyn pirmininkė Rimantė Bakytė 2011 metais įsteigta savanorių mamyčių pastangomis. Mokykloje dirba viena pedagogė su ikimokyklinukais ir studijuojanti mokytoja su mokyklinio amžiaus vaikais. Mokykla veikia kas antra šeštadienį, mokymo programą susidaro pačios pedagogės.

Mokyklinukų apytiksliai būna apie 6-8, ikimokyklinukų skaičius svyruoja nuo 13 iki 25. Nuo mokyklos įkūrimo, pasak bendruomenės pirmininkės, vaikų skaičius tiktai augo, tačiau lankomumas labai svyruoja.


Padidinti

 

Vejlės lietuviai Danijoje gyvena visuomeniškai aktyvų gyvenimą, glaudžiai bendradarbiauja tiek su vietos valdžia, tiek su kitomis Danijos lietuvių bendruomenėmis, taip pat per Lietuvos ambasadą palaiko ryšius ir su Lietuva.

 

Vejlės lietuvių mokyklos moksleiviai ir pedagogai. R. Bakytės nuotraukos

„Mes ir esame bendruomenė, kurios viena iš veiklos sričių yra mokyklėlė. Bendraujame, su vietos savivaldybe, savanoriško darbo centru, taip pat ir su kitomis lietuvių bendruomenėmis Danijoje, Lietuvos ambasada“, – paklausta apie lietuviškos mokyklos ir vietos bendruomenės santykius atsakė lietuvių bendruomenės Jylland ir Fyn pirmininke Rimantė Bakytė.

Pirmininkė sakė, jog mokyklėlė veikia savanoriško darbo pagrindais, jokio finansavimo negauna. Priimamiems moksleiviams jokių kriterijų nėra, visi vaikai, pasak Rimantės Bakytės, joje yra laukiami.

pl-logo-mini