Dujotekis

Dujotekio tiesimas. Nuotr.: wikimedia

Lietuvoje vis labiau garsėja diskusijos apie gamtinių dujų sektoriaus problemas, saugų dujų tiekimą ir rinkos integraciją. Šias problemas spalio 29 d. Vilniuje vyksiančiame energetikos forume „Saugus dujų tiekimas Lietuvoje ir ES dujų rinkos integracija“ nagrinės ir įžvalgomis dalinsis Estijos, Latvijos, Lenkijos bei Lietuvos dujų pramonės ir valdžios atstovai.

Forume bus apžvelgiamos dabartinės regiono dujų rinkos tendencijos, strategija ir praktiniai investicijų infrastruktūros aspektai.

Energetikos forume dujų sektoriaus bendrovių – Lenkijos “Gaz-System”, Lietuvos „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujos“ – specialistai aptars gamtinių dujų tinklo plėtrą.

„Gamtinių dujų rinka Europoje išlieka fragmentiška, stipriai susiskirsčiusi pagal regionus. Yra šalių, pvz., Baltijos jūros ir Vidurio Europos regione, kurios neturi išvystytos dujų tiekimo sistemos ar ši priklauso nuo vienintelio tiekėjo. Šioms šalims trūksta bendradarbiavimo su kaimyninėmis valstybėmis ir Europos dujų rinka. Tai sukelia įvairių kliūčių tiekiant dujas skirtingose senojo žemyno šalyse, stabdo rinkos plėtrą ir konkurenciją“, – pagrindines gamtinių dujų rinkos problemas įžvelgia įmonės „Gaz-System“ Plėtros skyriaus direktorius Rafalas Wittmannas.

Wittmann

Rafalas Wittmannas. Nuotr.: wpn.pl

Lenkijos Gamtinių dujų pramonės rūmų (IGG) nariai pasidalins patirtimi, sukaupta tiekiant produkciją ir techninius sprendimus dujų pramonės infrastruktūrai. Rūmų atstovai taip pat pristatys šios infrastruktūros tinklo kūrimo investicijų valdymo patirtį.

„ES narės, galvodamos apie savo energetinį saugumą, neturi galvoti tik apie save, o privalo atsižvelgti į kaimynus ir mąstyti apie viso regiono ir visos ES energetinį saugumą. Dujų rinkos skirtumai šalyse ir skirtingas požiūris į energetinį saugumą apsunkina visų šalių integraciją į ES energetikos rinką”, – teigia IGG narys, kompanijos „cGas Controls“ generalinis direktorius Robertas Aszkiełowiczius, kuris forume analizuos dujų tiekimą Lenkijoje.

Šis energetikos forumas – jau trečiasis, kurį inicijavo Estijos prekybos rūmai Lietuvoje ir advokatų kontora „Varul“. Renginį organizuoja Lenkijos, Estijos ir Latvijos ambasados Vilniuje, Estijos prekybos rūmai Lietuvoje ir advokatų kontora „Varul“.

Gaz-System S.A. ir AB „Lietuvos dujos“ dar 2012 liepos pradžioje  yra pasirašiusios sutartį su konkursą laimėjusia bendrove „ILF Consulting Engineers Polska Sp. z. o. o“ dėl dujotiekio jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos galimybių studijos parengimo.

Galimybių studija turėjo būti parengta 2013 metų pirmą ketvirtį. Studijos rezultatai turėtų būti pagrindas tolesniems veiksmams dėl šio projekto įgyvendinimo, tačiau apie tai, kad ji šiai dienai jau būtų parengta, jokių, net gandų, nėra.

2011 metais abi projekte dalyvaujančios bendrovės atliko šio projekto verslo aplinkos analizę. Remiantis preliminariu įvertinimu, Lenkiją ir Lietuvą jungiantis dujotiekis būtų 562 km ilgio, per metus į Baltijos šalis juo būtų galima transportuoti iki 2,3 mlrd. m3 dujų, su galimybe išplėsti pajėgumus iki 4,5 mlrd. m3 per metus. Jei, pagaliau ir pajudės dujotiekio iš Lenkijos į Baltijos šalis statybos darbai, kada ir kokios juo dujos atitekės: lenkiškos skalūnų, norvegiškos, ar tos pačios – Gazpromo, tik “per kitą galą”? Tačiau, kaip kad rodo dvidešimties su trupučiu metų Lietuvos energetikos “vystymo” patirtis, šito projekto žodis taps kūnu tik tuomet, kai visos “suinteresuotosios” pusės tarp savęs susitars, kad už bet kokios kilmės dujų kvapą, Petraičiui iš Žirmūnų blokinio, šildant savo butą, mokėti reikės ne mažiau, nei iki šiol.

pl-logo-mini