B. Obama ir viceprezidentas J. Biden (pirmas prezidentui iš dešinės)  susitikime su interneto gigantų vadovais. Nuotr. Mark Wilson/Getty Images

B. Obama ir viceprezidentas J. Biden (pirmas prezidentui iš dešinės) susitikime su interneto gigantų vadovais. Nuotr. Mark Wilson/Getty Images

Antradienį Vašingtone į Baltuosius rūmus susirinkę pirmaujančių JAV interneto bendrovių vadovai paragino prezidentą Baracką Obamą imtis žvalgybos tarnybų reformos. Beveik dvi valandas su JAV prezidentu trukusiame pokalbyje dalyvavo “Apple” vadovas Tim Cook, “Google” valdybos pirmininkas Eric Schmidt ir “Yahoo” vadovė Marissa Mayer. Tarp 15 pokalbyje dalyvavusių kompanijų vadovų buvo ir Facebook direktorė Sheryl Sandberg bei Twitter direktorius Dick Costolo – sakoma JAV prezidento tarnybos pranešime.

“Mes labai vertiname galimybę pasidalinti savo principais , kai kalbama apie tiesiogiai prezidento vykdomą vyriausybės priežiūrą, ” – po susitikimo sakė vadovai . “Mes paraginome jį agresyvinti reformų pažangą. ”

Baltieji rūmai pranešė, kad B. Obama pasisako už atvirą ir laisvą internetą. Jis pažadėjo, kad vyriausybė atsižvelgs į didžiųjų interneto technologijų bendrovių susirūpinimą dėl žvalgybos vykdomos veiklos internete.

Susitikime kalbėta ne vien tik apie perdėtai didelę elektroninės komunikacijos internete priežiūrą, kurios metodus prieš keletą mėnesių paviešino buvęs JAV žvalgybos darbuotojas Edward Snowden. Taip pat buvo kalbama apie portalo, kuriame nušviečiama prezidento B. Obamos vykdoma JAV sveikatos apsaugos reforma funkcionavimo techninių trikdžių šalinimą.

Praėjusią savaitę aštuonios pagrindinės JAV interneto bendrovės  parašė atvirą laišką prezidentui, kuriame reikalavo apriboti ir labiau kontroliuoti žvalgybos vykdomą piliečių priežiūrą. Laišką pasirašė interneto gigantai, tokie kaip “Google”, “Microsoft” ir “Facebook”. Prie jų taip pat prisijungė “Apple” , “AOL” , “Twitter” , “Yahoo” ir “LinkedIn”.

Baiminamasi prarasti pasitikėjimą

Pradedant šių metų birželio mėnesiu, remdamasi iš JAV pabėgusio slaptųjų tarnybų darbuotojo Edward Snowden viešinamais dokumentais žiniasklaida publikuoja straipsnius apie  JAV Nacionalinės Saugumo Tarnybos (NSA) ir su ja susijusių įstaigų veiklos metodus šnipinėjant piliečius ir valstybes. Kaip paaiškėjo – NSA seka elektroninius laiškus ir žinutes ne tik milijonų eilinių žmonių, bet šnipinėja ir JAV draugiškų šalių, tokių kaip Vokietija vadovus. Konkrečiai Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.

Invazija į milijonų žmonių privatumą sukėlė didelį pasaulio pasipiktinimą. Pasak nepatvirtintų pranešimų, interneto bendrovės turi bendradarbiauti su slaptosiomis tarnybomis. Tai paaiškėjo, kai į viešumą iškilo žinia apie bendrovių baimes prarasti klientų pasitikėjimą.

Dėl slaptųjų tarnybų vykdomos kontrolės programų B. Obama patiria ir vis didesnį spaudimą savo šalies viduje:  Šį pirmadienį Jungtinių Valstijų Federalinis teismas pirmą kartą išreiškė viešas abejones dėl NSA darbo metodų atitikties šalies konstitucijai.

pl-logo-mini