Skaitymo pamokėlės. Jurgita Gustaitienė su savo globotiniu.

Skaitymo pamokėlės. Jurgita Gustaitienė su savo globotiniu.

Jonas Žališkevičius

Vežimėlį meistraujantį sūnų tėvas klausia – ką gi jis su juo darysiąs? Sūnus atsako, kad tie ratukai, ant kurių tėvas miškan išvežė senelį jau yra sudūliję ir, kai ateis laikas pačiam vežti į mišką tėvą, jisai neturėsiąs su kuo. Nežinau, ar dabartinėse ugdymo įstaigose vaikams ši lietuvių pasaka yra sekama, tačiau istoriją apie seną tėvą į mišką išvežusį sūnų žino daugelis viduriniosios ir šiek tiek vyresnės kartos atstovų.

Šiais laikais, grybaujant miške, ten pamestų ir po egle sėdinčių senolių matyti neteko. Iš namų išvarytų ir miestų gatvėse beklaidžiojančių taip pat nėra – jei jau taip ir atsitinka, valstybė dar kažkaip sugeba juos priglausti vienokios, ar kitokios paskirties senelių namuose.

Tačiau, kai kažkada mylėtas mažas kačiukas, šuniukas, arba koks nors kitas padarėlis jo augintojui nusibosta, jis sulaukia lietuvių liaudies pasakos personažo – senolio likimo, o tokią lemtį gyvūnui programuojantis nebijo, jog jam pačiam gali tekti patirti išmestojo dalią. Tiesa, į miškus savo augintinius dabar retai kas beveža, benzinas brangus, o ir visų, visur bei visada skubančiųjų streso era atėjusi. Gyvūnėliai paprasčiausiai būna išmetami į betonines miestų džiungles, kuriose ir pasitinka savąjį likimą.

Kažkiek guodžia, kad atsiranda ir yra žmonių, kurie neabejingi ne vien savo gentainiams – homo sapiens, nors abejingumas ir šioje srityje visuomenėje auga. Yra žmonių, kuriems ne tik kad rūpi negalintys apsiginti našlaičiais tapę naminiai gyvūnėliai, tačiau jie patys rūpinasi jais, gelbsti juos ir organizuoja bei šviečia visuomenę tokios pagalbos mūsų mažiesiems broliams teikimo klausimais.

Kalbinu Kaune esančios ir didelėje Lietuvos dalyje veikiančios uždarosios akcinės bendrovės “Nuaras” direktorę bei savininkę ponią Jurgitą Gustaitienę, kuri maloniai sutiko atsakyti į keletą klausimų apie savąją pagalbos gyvūnams teikimo veiklą.

Kaip jums gimė idėja globoti ir rūpintis naminiais gyvūnais? Kiek laiko jau dirba jūsų įstaiga?

Gyvūnus myliu nuo mažumės, visada norėjosi padėti mažiesiems mūsų draugams, kurie patys savimi pasirūpinti nesugeba, o kadangi analogiškos įstaigos mūsų šalyje nebuvo, todėl ir ėmėmės šios veiklos.

Uždaroji akcinė bendrovė “Nuaras” įsteigta 1994 metų balandžio 26 dieną, taigi darbuojamės jau kiek daugiau nei devyniolika metų. Įstaigos veikla plati – šunų dresavimo mokykla, veterinarijos klinika, gyvūnų viešbutis, gyvūnų kirpykla, prekių gyvūnams parduotuvė ir kt. Gyvūnų globa tai tik viena iš daugelio įmonės veiklos rūšių.

Ar galima būtų teigti, kad žmonių elgesys su gyvūnais atspindi ir visuomenės socialinę brandą?

Mano manymu, tikrai atspindi. Dalies visuomenės požiūris į mūsų keturkojus bičiulius nėra humaniškas, daugelis niekaip negali įsisąmoninti, kad gyvūnas – lygiai toks pat vertingas, svarbus gamtos kūrinys kaip ir mes patys, kad jis turi nė kiek ne mažesnę teisę gyventi negu žmogus. Smurtas prieš silpnesniuosius – neabejotinas socialinės brandos stygius. Apie tą patį brandumo trūkumą byloja ir pilnos gyvūnų prieglaudos, ir kai kurių augintinių atsiradimo prieglaudose istorijos.

Kai kuriais atvejais, tarkime, jei šeimininkui teko išvykti į užsienį arba jei jis gyvūnu nebegali rūpintis dėl iškilusių sveikatos problemų, prieglauda yra tinkama išeitis, nors net ir atsidūrus tokioje padėtyje galbūt pirmiausiai derėtų pamėginti surasti augintiniui naują globėja tarp bičiulių, giminaičių ar pažįstamų. Kita vertus, nerandant kitų galimybių, iš tiesų geriau atgabenti našlaitėlį į prieglaudą, negu išmesti tiesiog į gatvę ar bandyti nužudyti.

Kaip “Nuaro” veiklos laikotarpiu kito jūsų darbų apimtys bei specifika?

Vos įsikūręs „Nuaras“ ėmė teikti šunų dresavimo, veterinarijos paslaugas, Aktyviai dirbti beglobių gyvūnų globos ir kontrolės srityje pradėjome pries dešimtmetį. Ilgą laiką mūsų įmonė vienintelė Lietuvoje teikė minėtas paslaugas, todėl priglaustų beglobių gyvūnų skaičius Alytuje, Klaipėdoje ir Kaune veikusiuose gyvūnų globos namuose buvo išties didžiulis. Visiems priglaustiems nelaimėliams reikėjo surasti gerus šeimininkus.

Per 2013 metus šių gyvūnų globos namų dėka naujus namus surado šeši šimtai aštuoniasdešimt vienas keturkojis, o dvidešimt šešis paklydėlius grąžinome atgal tikriesiems savininkams.

Beje, labai gaila, kad gyvūnų šeimininkų iki šiol neženklina augintinių, todėl pasiklydusiems jų bičiuliams prieglaudoje tenka praleisti keletą parų, o kartais ir dar ilgesnį laiką.

Kaip jau minėjau greta gyvūnų globos bei kontrolės dar teikiame veterinarijos paslaugas, siūlome kokybiškas prekes gyvūnams, pas mus veikia šunų bei kačių kirpykla, užsiimame šunų dresūra ir esame įkūrę gyvūnų viešbutį.

„Nuaro“ šunų dresavimo mokykloje dirba kvalifikuoti, daugelyje pasaulio valstybių stažavęsi instruktoriai, kurie gali išmokyti jūsų mylimus augintinius ne tik bendro paklusnumo pagrindų, bet ir specialiųjų pratimų, naudojamų ruošiant įvairių struktūrų tarnybinius šunis. Mes dalyvaujame ir neretai skiname laurus pasaulinio meistriškumo turnyruose, be to, rengiame parodomąsias programas, organizuojame renginius.

2010 metų gruodžio pirmą dieną pradėjo veikti netoli Kauno, Ringauduose, įsikūręs „Baltijos kinologijos centro“ šunų, kačių ir įvairių kitų gyvūnėlių viešbutis, atitinkantis visus gyvūnų gerovės, higienos bei sanitarijos reikalavimus. Čia veikia ir dienos stacionaras, kur augintinį galima palikti visai dienai ar kelioms valandoms.

Kokias žmonių elgesio su gyvūnais tendencijas įžvelgėte įstaigos veiklos laikotarpyje?

Per visus įmonės gyvavimo metus pastebėjome, kad miestuose žmonės savo augintiniais rūpinasi labiau, dauguma gyvūnus laiko tikrais šeimos nariais, o ne priemone pelėms naikinti arba įspėti apie nekviestus svečius. Kaimo vietovėse atvirkščiai – jei katė negaudo pelių, o šuo neloja, vadinasi, šie niekam tikę, tokio augintinio reikia atsikratyti, o jo vieton įsigyti naują.

Visgi tikime, kad padėtis gerėja ir žmonių požiūris keičiasi. Pastaraisiais metais buvo paviešintas ne vienas žiauraus elgesio su gyvūnais atvejis (Pipiro, Beno, Tinos istorijos). Manome, šie liūdni ir skaudūs faktai ne tik atvėrė visuomenei akis, bet ir paskatino labiau rūpintis gyvūnais, laikyti juos savo draugais. Be to, paviešinti nusikaltimai gyvūnų atžvilgiu įvarė šiek tiek baimės tiems, kurie linkę smurtauti prieš silpnesniuosius mūsų bičiulius, padėjo įsisąmoninti, kad taip besielgdami neliks nenubausti.

Pasidalinkite, prašau, savo įmonės veiklos planais.

Mes ir toliau norime rūpintis gyvūnais, jų gerove, teikti gyvūnų augintojams kokybiškas, įvairiapusiškas paslaugas. Ketiname siekti, kad Lietuvoje visi gyvūnai būtų ženklinami mikroschemomis, šviesti visuomenę, skatinti jaunimą savanoriauti gyvūnų prieglaudose.

Šiuo metu esame pradėję įrenginėti naujus modernius gyvūnų globos namus Vakarų Lietuvoje.

Labai daug šeimų augina naminius gyvūnėlius. Ką patartumėte ir palinkėtumėte jų augintojams?

Gyvūnų augintojams patartume rūpintis savo augintiniais, laiku atlikti veterinarines apžiūras, dehelmintizaciją, vakcinaciją, tinkamai juos maitinti. Tik tinkamai prižiūrimas augintinis teiks šeimininkui džiaugsmą ir nekels rūpesčių.

Jei turite klausimų dėl gyvūnų priežiūros, visada galite skambinti telefonu Kaune: (8~37) 322-333. Čia dirbantys specialistai pakonsultuos visais rūpimais klausimais ir suteiks reikiamą pagalbą.

Linkime gyvūnų augintojams gerų besibaigiančių metų ir malonių akimirkų su savo keturkojais.

pl-logo-mini