Informaciją apie M. Šumacherio nelaimės priežastis pateikia prokuroras Quincy (centre) Nuotr. AFP

Informaciją apie M. Šumacherio nelaimės priežastis pateikia prokuroras Quincy (centre) Nuotr. AFP

Kas, pagaliau, galėtų atskleisti tikrąsias vokiečių lenktyninko nelaimės Alpių slidinėjimo trasoje priežastis? Įvykio aplinkybes tiriančios Prancūzijos įstaigos pranešė: “Šumacheris čiuožė ne per greitai, tačiau žemyn jis leidosi slidinėjimo trasos šlaito išorine puse”, – skelbia Vokietijos dienraštis “der Spiegel”.

Albertvilis. Šiame nedideliame Prancūzijos Savoie departamente esančiame kalnų slidinėjimo kurorte buvo paskelbti duomenys, atskleidžiantys ten slidinėjusio Formulės -1 pasaulio eksčempiono Michaelio Šumacherio susižeidimo priežastį.

Su tyrimo išvadomis šiandien prieš pat pietus Lietuvos laiku žurnalistus ir visuomenę, dalyvaujant policijos atstovui, supažindino Albertvilio prokuroras Patrick Quincy.

Quincy atskleidė, kad prėjusių metų gruodžio 29– ą dieną prieš pat vienuoliktą valandą Michaelis Šumacheris buvo 2700 metrų aukštyje esančioje Meribel slidinėjimo trasoje. Jis čiuožė tarp dviejų, raudonai ir mėlynai nugairiuotų trasų. Bečiuoždamas Šumacheris padarė posūkį ir išvažiavęs iš trasos atsitrenkė į uolą. Smūgio metu buvo sudaužytas jo slidininko šalmas. Prieš nelaimę dviejų minučių laiko tarpą nufilmavusi ant šalmo pritvirtinta video kamera iš esmės užfiksavo tai, apie ką ir buvo spėjama. “Mes galime tiksliai atsekti pono Šumacherio čiuožimo trajektoriją”,– sakė Quincy.

Šlaitą ženklinančios gairės atitiko standartą ir nuokalnė jomis buvo nužymėta pagal to reikalaujančias taisykles. Būtų per anksti kalbėti apie slidinėjimo trasa eksploatuojančių asmenų patraukimą baudžiamojon atsakomybėn. Kol kas dar nėra aišku, ar bus pradėtas baudžiamasis tyrimas.

Nelaimingo įvykio metu nuo slidinėjimo trasos išorinės pusės Šumacheris buvo nutolęs per trjetą, šešetą metrų. “Dėl to aš darau išvadą, jog jis iš slidinėjimo trasos išsuko samoningai. Ponas Šumacheris yra puikus slidininkas ir jis labai gerai žino Meribel trasą”,– teigė Quincy. Jis čiuožė “pasvertu” greičiu. Ant slidės apačios rasti pėdsakai, kurie patvirtina, jog Šumacheris užvažiavo ant sniege buvusio uolos kyšulio ir prarado pusiausvyrą.

Kamera užfiksavo puriame sniege vykusius vaizdus ir sklidusį garsą. “Kameroje taip pat yra išlikę ir iki avarijos užfiksuoti vaizdai, tačiau tyrimui jie nėra aktualūs”,– sakė ekspertizės skyriaus vadovas Benoit Vinnemann.

Prokuroras Quincy sakė, kad kai tik bus užbaigti medžiagų, iš kurių buvo pagamintos slidės, šalmas, ekipiruotė ir tvirtinimai ekspertiziniai tyrimai, bus pateikti nauji išsamūs paaiškinimai. Tik tuomet, kai bus parengta pilna ataskaita, o tai gali užtrukti keletą savaičių, bus priimtas sprendimas dėl baudžiamosios bylos iškėlimo. Į klausimą, ar su Šumacherio susidūrimu gali būti susijęs kitas asmuo iš turimi vaizdų įrašai neatskleidžia ir dviejų minučių trukmės video į šį klausimą padėti atsakyti negali. “Joks kitas asmuo Šumacherio nėra matomas, matoma tiktai kameros regėjimo laukas ir susidūrimas”,– sakė Quincy.

Quincy išreiškė abejonę dėl antro nelaimės vaizdus užfiksavusio vaizdo įrašo buvimo. Jį, pasak Spiegel tyrimo, buvo nufilmavęs vienas liudininkas. Prokuroras sakė tokio vaizdo įrašo neturintis.

Nenormalus žiniasklaidos dėmesys

M. Šumacherį ištikusios nelaimės slidinėjant vieta. Nuotr. Skiinfo.de/Meribel

M. Šumacherį ištikusios nelaimės slidinėjant vieta. Nuotr. Skiinfo.de/Meribel

Medijų susidomėjimas pranešimu, kaip ir viskuo, kas vyko anksčiau buvo milžiniškais galingas. Teisingumo rūmų pirmajame aukšte, kur vyko spaudos konferencija, ne visiems reporteriams užteko vietos. Spaudos konferencijų salę buvo užėmę du tuzinai filmavimo komandų. Priešais teisingumo rūmus parkavosi dvi dešimtys transliacijos automobilių. Prie įėjimo į Chasseurs Alpins aveniu, kurioje yra teisingumo rūmų pastatus žurnalistus tikrino pustuzinis policininkų.

Informacija apie tyrimo rezultatus dar prieš juos paskelbiant spaudos konferencijoje jau buvo nutekinta. Pavyzdžiui Prancūzijos transliuotojas BFMTV, informacijos šaltiniu nurodęs žandarmeriją pranešė, jog ant Šumacherio šalmo buvusi video kamera vienareikšmiškai atskleidė tai, kad Formulės – 1 pasaulio eksčempionas judėjo nedideliu greičiu. Prancūzijos regioninis laikraštis “Le Dauphiné Libéré dar prieš oficialią informaciją paskelbiant viešai jau rašė, kad įjungta Šumacherio šalmo filmavimo kamera užfiksavo reikšmingus tyrimui vaizdus.

Pagal ikidabartinį įvykio konstatavimą, gruodžio 29 dieną Šumacheris Prancūzijos Méribel slidinėjimo trasoje čiuoždamas tarp dviejų, gairės is paženklintų šlaitų atsitrenkė į uolą ir patyrė sunkią galvos smegenų traumą. Jis buvo du kartus operuotas, jo būklė yra stabili, tačiau kritinė. Sportininkas ir toliau guli Grenoblio klinikoje, jam dirbtinai sukeltos komos būklėje. Šios ligoninės traumatologijos skyrius yra laikomas geriausiu Prancūzijoje.

Prancūzijoje pagal jos teisės normas baudžiamąjį persekiojimą prokuratūra turi teisę pradėti ne tik remdamasi iš policijos gauta, pastarosios atliktų tyrimų pagrindu sudaryta informacija, bet ir vyriausybės iniciatyva, o taip pat gavusi informacijos iš atskirų žmonių. Baudžiamąjį persekiojimą vykdo toje teritorijoje, kurioje įvykdytas galimas nusikaltimas veikiantis prokuratūros padalinys.

“der Spiegel”
Išvertė Jonas Žališkevičius

pl-logo-mini