LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nuotr. D. Barysaitės

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nuotr. D. Barysaitės

Lietuvos naujienų agentūra ELTA išplatino pranešimą apie tai, kad Lietuvos Respublikos Prezidentė Vilniuje vykstančiame Europos Rytų kaimynystės viršūnių susitikime šiandien, ketvirtadienį davė interviu Vokietijos dienraščiui “die Zeit”.

Portalas “Pasaulio lietuvis” publikuoja pilną, šiame įtakingame Vokietijos dienraštyje atspausdintą ir į lietuvių kalbą išverstą Dalios Grybauskaitės interviu.

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė patyrė pati, kaip Rusija chuliganina savo kaimynų atžvilgiu. Ji sako, kad Ukraina neturėtų pasiduoti šiam spaudimui – Matthias Krupa pokalbis apie reketą ir drąsą.

Die Zeit: Ponia Prezidente, ES ir Ukraina jau ilgus metus tarėsi dėl suartėjimo. Dabar tarimasis sustojo, kadangi įsikišo Vladimiras Putinas. Ar Rusija yra vis dar galinga?

Dalia Grybauskaitė: Sprendimo sustabdyti šį susitarimą aš nepriskirčiau vien tik rusiškai įtakai. Čia yra dvi pusės. Paimkite, pavyzdžiui, Lietuvą. Praeityje mums taip pat buvo daromas daugiapusis ekonominis ir politinis spaudimas. Tačiau mes prieš šį spaudimą atsilaikėme. Jei kažkas yra iš tikrųjų apsisprendęs, niekas jo negali kažką priversti.

Zeit: Kas yra atsakingas už tai, kad susitarimas su Ukraina neįvyks?

Grybauskaitė: Pirmoje eilėje Ukrainos politinė vadovybė, kuri neatlaikė spaudimo.

Zeit: Ukraina yra svarbiausia iš šešių Rytų Europos šalių, kurias ES bando prie savęs prijungti. Šis bandymas yra iš pat pradžių atmestas.

Grybauskaitė: Aš nekalbėčiau apie atmetimą. Su Moldavija, Gruzija ir Azerbaidžanu šią savaitę mes pasirašysime svarbius susitarimus dėl prekybinių ryšių ir vizų režimo palengvinimo.

Zeit: Bet Ukraina pasilieka išorėje. Ar ES nedavertino Rusijos įtakos?

Grybauskaitė: Europa nebuvo naivi. Ukraina per praėjusius metus padarė matomą pažangą. Dabar ji turėtų liberalizuoti ūkį, įveikti korupciją ir nedaleisti toliau dvigubų standartų justicijoje.Tik tuomet ji galėtų tikėtis pagalbos iš ES ir Tarptautinio valiutos fondo. Gali būti, kad vyriausybei šioje situacijoje tai buvo per didelis išbandymas ieškoti kitokio kelio, nei kad kreditų, neįdedant savosios dalies, gavimas.

Zeit: Ar galima ją apskritai tuo kaltinti?

Grybauskaitė: Pinigų dykai niekas negauna. Ukrainos konkurencingumas smuks, demokratizacija į priekį judės lėčiau ir priklausomybė nuo Kremliaus nuolatos didės. Ukrainos laukia Baltarusijos likimas.

Zeit: Ir ES praras Rytų Europoje įtaką.

Grybauskaitė: Europa visuomet išliks atvira šalims, kurios rimtai demokratizuojasi ir siekia ūkinių reformų.

Zeit: Galbūt ES nėra tokia patraukli, kaip ji apie save pačią galvojo?

Grybauskaitė: Aš manau, kad ES mūsų kaimyninėms šalims yra labai patraukli. Reformos, kurių mes iš Ukrainos tikimės, padėtų šaliai ir jos žmonėms. Be šių reformų savo dabartinės krizės Ukraina neįveiks. Tačiau tokiems sprendimams reikalinga drąsa ir politinė valia. Kai jų trūksta, pasikabinama ant priklausomybės nuo taip vadinamų draugų.

Zeit: Jūs manote, ant priklausomybės nuo Putino?

Grybauskaitė: Rusijos laikysena prieš šalis kaip Ukraina, Moldavija arba Gruzija parodo, kad ši šalis kaip ir kad anksčiau, griebiasi necivilizuotų metodų…

 

“Dabartinės Kremliaus vadovybės laikysena mūsų nestebina”

 

Zeit: …Praėjusiais mėnesiais Rusija pakartotinai uždraudė maisto prekių importą iš kaimyninių šalių arba grasino nutraukti dujų tiekimą…

Grybauskaitė: Nebuvo galima numanyti, kad XXI amžiuje viena šalis tokiu būdu spaus kitą šalį. Tačiau tokie, priverstiniu būdu atsiradusios draugystės arba ryšiai neturi jokios ateities.

Zeit: Ar buvo blogai tai, kad ES Julijos Timošenko paleidimą padarė susitarimo su Ukraina sąlyga.?

Grybauskaitė: Ukraina nurodė išimtinai ūkines savojo atsisakymo priežastis. Apie Timošenko nebuvo jokios kalbos.

Zeit: Ne visos šalys yra taip nusivylusios Ukraina, kaip Jūs.

Grybauskaitė: Tiesa, keletas ES šalių dėl Ukrainos ir kitų rytų partnerių buvo vis dar neapsisprendę. Mes dėl to turime dar labai gyvą prisiminimą, ką patys esame perėję. Ir kaip mums buvo padedama, kai mes prieš dešimt metų įstojome į ES. Mums yra skaudu matyti, kad mūsų kaimynai dvidešimt metų po Sovietų Sąjungos pabaigos yra vis dar likę toli. Norėtume padėti, kad jie turėtų tokias pačias galimybes kaip mes.

Zeit: Ar Jūs suprantate, kai žmonės Portugalijoje ar Vokietijoje klausia: kodėl mes rūpinamės Moldavija ir Ukraina?

Grybauskaitė: Moldavija ir Ukraina, taip pat Gruzija, Armėnija, Azerbaidžanas ir Baltarusija yra mūsų artimiausi kaimynai. ES yra svarbu turėti klestinčius, o ne alkstančius ir įsiutusius kaimynus. Tai yra saugumo klausimas. Be to mes laimime ten naujas rinkas.

Zeit: Lietuva dėl Rusijos turėjo skaudžių patirčių. Kokį vaidmenį atlieka artimiausia istorija?

Grybauskaitė: Žinoma, mūsų sprendimus įtakoja penkiasdešimt metų trukusi sovietinė okupacija. Prisiminimai dar labai gyvybingi.

Zeit: Jūsų seneliai buvo deportuoti į Sibirą.

Grybauskaitė: Mano kartoje kiekvienoje šeimoje yra tokių atvejų. Mes pažįstame Rusiją, žinome kaip mes su šiuo kaimynu gyvenome. Nesame nustebę.

Zeit: Ką Jūs turite omenyje?

Grybauskaitė: Šiandieninė Kremliaus vadovybės laikysena mūsų nestebina.

Zeit: Ar jaučiate grėsmę iš Rusijos?

Grybauskaitė: Rusija yra mūsų kaimynas, kuris kaip ir prieš tai žaidžia savo įtaka. Per savo energetikos politiką, kibernetines atakas, kuriomis siekia korumpuoti mūsų politinę sistemą ir perimti įtaką mūsų žiniasklaidai.

Zeit: Be to jau keletas savaičių kaip Rusija blokuoja lietuviškų pieno produktų įvežimą.

Grybauskaitė: Tai yra iš ūkinio spaudimo sferos, prie kurios mes esame pripratę. Iš rusiškosios pusės iki šios dienos nėra jokio oficialaus paaiškinimo dėl šios priemonės.

Zeit: Jūsiškis ministras pirmininkas kalbėjo apie ūkinį karą.

Grybauskaitė: Mes su niekuo nekariaujame, taip pat ir su Rusija. Kalba eina apie mums daromą ūkinį spaudimą. Tikimasi sugriauti mūsų politinę sistemą ir suardyti Rytų Europos partnerystės viršūnių susitikimą.

Zeit: Ką gali Lietuva daryti, kad apsisaugotų nuo tokio pobūdžio spaudimo?

Grybauskaitė: Pieno produktų srityje kalba eina apie tarptautinę prekybą, kurioje ES vaidina svarbų vaidmenį. Komisija jau kreipėsi į Pasaulinę prekybos organizaciją Ženevoje. Jei apribojimai tęsis dar ilgiau, mes skųsimės PPO.

Zeit: Ar konfrontacijoje su Rusija esate pakankamai ES remiami?

Grybauskaitė: Taip, šiuo požiūriu paskutiniai apribojimai buvo netgi naudingi. Aš ilgą laiką bandžiau ES aiškinti, kokiam spaudimui Baltijos šalys yra išstatytos. Dabar man daugiau aiškinti nebereikia, kiekvienas gali pamatyti. Iliuzijų kam yra gabus Kremlius, ES daugiau nebeturi.

Zeit: Lietuva yra pilnai priklausoma nuo rusiškų dujų. Ar jūs nebijote žiemos?

Grybauskaitė: 1990 metų pradžioje Rusija buvo devynetą mėnesių užblokavusi visus ūkinius ryšius. Žiemą mes neturėjome karšto vandens, šildymo. Ir išgyvenome. Ne, mes nebijome.

Išvertė
Jonas Žališkevičius

“die Zeit” pl-logo-mini