Kas yra tikrasis modernusis menas. James Burchfield iš Garvano instituto Sidnėjuje, Australija 20-ąją vieta įvertinta mikroskopo pagalba daryta nuotrauka parodo kas vyksta, kai sergančio diabetu žmogaus riebalų lastelėje sutrinka cukraus molekulių kelionė, kai ląstelė nebespėja užtikrinti staiga padidėjusio cukraus poreikio.

James Burchfield iš Garvano instituto Sidnėjuje, Australija 20-ąją vieta įvertinta mikroskopo pagalba daryta nuotrauka parodo kas vyksta, kai sergančio diabetu žmogaus riebalų lastelėje sutrinka cukraus molekulių kelionė, kai ląstelė nebespėja užtikrinti staiga padidėjusio cukraus poreikio.

Fotokamerų gamintojo “Nikon” kiekvienais metais organizuojamame fotografijų „Small World“ konkurse išsitrina ribos tarp meno ir mokslo, tačiau tų ribų abiejose pusėse esanti tikrovė yra kaip niekas kitas aštri.

Konkurso žiuri atrinko ir įvertino dvidešimt geriausių mikroskopinio pasaulio atvaizdų.

“Nikon” paskelbus kasmetinį “Small World” fotografijų konkursą į tai pirmiausiai sureaguoja mokslininkai. Konkursui jie pristato savo profesinės veiklos metu padarytas fotografijas, kurios pilnai atitinka visus meniškumo kriterijus. Ar tai būtų spinduliuojančios šviesą nervų ląstelės, ar mikroskopiniais pjūviais atverto gyvo audinio vaizdai, ar mažulyčių jūrų gyvūnėlių nuotraukos.

“Small World” konkursas pasižymi milžiniška konkurencija. Šiais metais pirmąją vietą jame užėmė laisvasis fotografas. Jo kūrinyje užfiksuota mažytė diatomėja, mažiausias jūros gyvūnėlis, kurio kūno formos susisukimas primena sraigtinę DNR molekulės spiralę.

Tarsi tai būtų portretas

Pirmosios vietos laimėtojas, olandas Wim van Egmond žiuri komisijai iš viso pateikė devyniasdešimt įvairiausio ryškumo ir kontūracijos diatomėjų nuotraukų. Objektyvo pagalba padarėliai buvo išdidinti 250 kartų. „Mikrofotografija man yra tas pats, kas ir portretinės nuotraukos darymas“,- sakė fotografas. „Lygiai taip pat, kaip ir fiksuodamas žmogaus veidą stengiuosi atskleisti jo tikrąją būseną bei charakterį, stebiu mikroorganizmus ir dirbu taip, kad jų atvaizdai kaip įmanoma tikriau atspindėtų tų padarėlių esmę.“

Greta Egmondso nuotraukos, kitose, į geriausiųjų dvidešimtuką atrinktose fotografijose taip pat vaizduojami mažyčiai ir ne visai maži organizmai. Ir be padidinimo nufotografuotas voras nuotraukoje matytųsi be problemų, tačiau šio parazito pilvo vidurių vaizdas atsispindėtų silpnai ir būtų ne toks turtingas įvairiausiais smulkiausių jo detalių vaizdiniais. Žiuri komisijoje esantis mikroskopijos mokslo klasikas voro nuotrauką siūlė pirmosios vietos nominacijai, įvertindamas vaizdą: „gyvūnas-šlepetė.“

Kai kuriose iš atrankai pateiktų fotografijų atskleidžiami ne viso organizmo, o jo atskirų ląstelių, ar jų sankaupų viduje vykstantys procesai. Dvidešimtąja vieta įvertinta nuotrauka: Kas yra tikrasis modernus menas – parodo cukraus molekulių transportavimas ląstelėje.
pl-logo-mini