Dėl pagal poreikį iš kojyčių plaukelių išsiskiriančių klijų, vabzdžiai geba vaikščioti žemyn galva. Nuotr. shutterstock

Dėl pagal poreikį iš kojyčių plaukelių išsiskiriančių klijų, vabzdžiai geba vaikščioti žemyn galva. Nuotr. shutterstock

Jonas Žališkevičius

Vaikščioti aukštyn kojomis lubomis vabzdžiai sugeba, o žmogui tai yra kol kas neįmanoma. Nebent, filmuojant kokių nors klijų reklamos vaizdo klipą prie lubų priklijuojami batai ir į juos įspraudžiamas herojus. Žinoma, jei žmogaus raumenų jėga būtų didesnė už batą laikančių ir žmogaus kūno sunkio jėgą atlaikančių klijų lipnumą, tuomet, nuo lubų atkėlus vieną koją būtų galima kaboti ir toliau ir dairytis, kur pastarąją pastačius, atkabint ir kelti kitą pirmajam per visą žmonijos istoriją tokiam žingsniui.

Svajonės svajonėmis, tačiau, atrodo, kad Vokietijos mokslininkai bus užčiuopę tokių klijų gamybos inicijavimo šaltinį. Kokie vabzdžių kūnuose vykstantys cheminiai procesai pagamina šias stebuklingas medžiagas atskleidžia Vokietijos Kylio Christiano Albrechto universiteto mokslininkai ir apie tai rašo savo profesiniame leidinyje „Nature Communications“.

Įspūdingas sukibimas

Naudodami specialią mikroskopavimo techniką mokslininkai apžiūrėjo boružės kojas. „Kiekviena jos koja yra apaugusi mažyčiais plaukeliais, kurie įgalina vabzdį įspūdingai prisitvirtinti prie paviršiaus“, – sako biologas Janas Michelsas. „Mūsų tyrimai atskleidžia, jog šiuos mažulyčius plaukelius sudarančios medžiagos yra skirtingos ir pasižymi skirtingomis savybėmis. Jeigu plaukelių šaknys yra sąlyginai kietos ir standžios, tai jų galiukus sudaranti medžiaga yra minkšta ir elastinga“. Mokslininkai spėja, kad kojyčių galiukai tokiu būdu gali geriau prisitaikyti prie aplinkos, į kurią boružė stato savo kojas ir tuo pačiu įgalinti geresnį sukibimą su šiurkščiu paviršiumi.

Mokslininkai taip pat atskleidė, kad už vabzdžio kojelių galiukų minkštumą ir lankstumą yra atsakingas baltymas resilinas. Jis gaminasi tuomet ir ten, kur vabzdžiui tuo metu jo labiausiai reikia. Pavyzdžiui, sparnuose, kojų linkio vietose, o taip pat ir boružės kojų plaukeliuose.

Dirbtinė gamyba būtų sudėtinga

Tolesnis ir gilesnis gamtos stebuklų tyrinėjimas turi  pagrindinį tikslą – atrasti natūralias medžiagas ir, išmokus jas dirbtinai susintetinti, pritaikyti žmonijos reikalams. Būtų jau galima pradėti įsivaizduoti kad ir apie nepaprasta lipnumo jėga pasižyminčių juostelių kūrimą. Arba pradėti bandymus batų gamyboje, kuriuos dėvintys, pavyzdžiui statybininkai – dažytojai galėtų savo darbą dirbti daug lengviau, efektyviau ir saugiau. Vienok kol kas boružės kojų plaukeliuose atsirandančios medžiagos cheminė sudėti yra tokia paini, kad šiuo metu dar nėra žinoma būdo kaip ją būtų galima pagaminti laboratorijos sąlygomis, ar tuo labiau pramoniniu būdu, tačiau mokslininkai rankų nenuleidžia.

pl-logo-mini