Kijevas, 2013 11 30

Kijevas, 2013 11 30

Protestuodami prieš Ukrainos prezidento Viktoro Janukovičiaus sprendimą – atsisakyti pasirašyti Ukrainos ir ES rytų partnerystės sutartį, į Ukrainos miestų gatves išėjo tūkstančiai žmonių.

Šeštadienį, 04.00 ryte valdžia išvaikė taikų studentų mitingą. Studentai buvo susirinkę Kijeve, nepriklausomybės aikštėje. Specialiosios paskirties dalinių “Berkut” kariškiai žmones daužė guminėmis lazdomis, spardė kojomis, valkiojo žeme.

Į Ševčenkos vardo policijos poskyrį Kijeve atgabenti 33 sulaikyti protestuotojai. Tikslus nukentėjusiųjų skaičius dar nėra žinomas. Apie 200 žmonių yra užsidarę Kijevo Mikalojaus sobore ir rašo pareiškimus dėl “Berkut” veiksmų Ševčenkos rajono prokuratūrai.

Praėjusią naktį Kijevo nepriklausomybės aikštėje buvęs Danijos žurnalistas Johannes Wamberg Andersen nufilmavo video, kuriame užfiksuota, kaip “Berkut” gaudo pavienius nesipriešinančius mitinguotojus, valkioja juos po žemę ir kojomis spardo į galvas.

Prievartą Maidane jau pasmerkė JAV. Apie tai rašoma JAV ambasados Kijeve išplatintame pareiškime.„Mes kviečiame Ukrainos vyriausybę gerbti pilietines visuomenės teises ir žodžio, susirinkimų laisvės principus. Jie esa demokratinių vertybių pagrindas ir kertiniai mūsų strateginio bendradarbiavimo partnerystės akmenys. Mes palaikome piliečių teisę išreikšti savo nuomonę per nepriklausomą žiniasklaidą ir dalyvavimą taikiose demonstracijose“, – skelbiama pareiškime.

JAV ambasada Kijeve taip pat pakvietė Ukrainos vyriausybę sukurti šalyje palankią atmosferą tam, kad piliečiai galėtų laisvai reikšti savo nuomones ir keistis jomis tarpusavyje

Lvovo mieste dislokuoti “Berkut” daliniai atsisakė vykdyti nurodymus iš Kijevo – jėga vaikyti prieš Janukovičių protestuojančių žmonių mitingus.

Facebook paskyrose žmonės iš Lvovo rašo, kad į šį miestą siunčiama papildomi 3000 “Berkut” smogikų. Lvovo srities Vidaus reikalų ministerijos padalinio vadovas Aleksandras Rudiakas sako, kad Lvovas papildomų Berkut dalinių neprašė ir tvarkai palaikyti šiame mieste policijos pilnai pakanka.

Savo oficialiais pareiškimais Ukrainos vyriausybės sankcionuotus prievartos veiksmus jau pasmerkė JAV Baltieji Rūmai, Lietuvos, Švedijos užsienio reikalų ministerijos, išreikšdamos susirūpinimą dėl fizinės jėgos naudojimo prieš taikius mitinguotojus. Minėtos šalys „yra susirūpinę tuo, kas vyksta dabar Ukrainoje“.

Lenkijos užsienio reikalų ministras R. Sikorskis šiandieną pareiškė, kad prievartinis Euromaidano išvaikymas Kijeve ir ten buvusių taip pat ir Lenkijos piliečių sudaužymas pagilins tiek Lenkijoje, tiek ir visoje ES nepasitikėjimą Ukrainos valdžios ketinimais“

Buvęs Ukrainos gynybos ministras Anatolijus Gricenko. Nuotr. ligabiznesinform

Buvęs Ukrainos gynybos ministras Anatolijus Gricenko. Nuotr. ligabiznesinform

Euromaidano išvaikymą taip pat pasmerkė Didíosios Britanijos ambasadorius Kijeve Saimonas Smitas. „Buvau giliai sujaudintas, kai ryte pamačiau taikaus Euromaidano Kijeve gasdinimo ir prievartos vaizdus“, – sakė Didžiosios Britanijos pasiuntinys Ukrainoje.

Buvęs Ukrainos gynybos ministras Anatolijus Gricenko į Euromaidaną susirinkti pakvietė 300000 žmonių. Toks skaičius piliečių turėtų dvi savaites stovėti, naktimis užtektų ir 100000, kad Janukovičius iš valdžios pasitrauktų pats. Pasak Gricenko, šiuo metu Michailovsko aikštėje yra susirinkę 10000 žmonių, bet laukiama, jog rytoj prie paminklo Tarasui Ševčenkai jų bus žymiai daugiau. „Tolimesnė įvykių eiga priklausys nuo to, koks skaičius žmonių išeis į gatves ir kiek stipriai jie bus nusiteikę“, – sakė buvęs Ukrainos gynybos ministras Anatolijus Gricenko.

Lvovas. Ukrainos kariuomenės karininkai sakė, kad jie "bus kartu su tauta, o ne su kruvinu režimu". facebook pranešimas ir nuotrauka.

Lvovas. Ukrainos kariuomenės karininkai sakė, kad jie “bus kartu su tauta, o ne su kruvinu režimu”

Paskutinėmis žiniomis iš Lvovo, Ternopolio, Ivano-Frankovsko į Kijevą važiuoja autobusai su vykstančiais palaikyti protesto mitingą žmonėmis. Lvove mitinge kalbėję Ukrainos kariuomenės karininkai sakė, kad jie “bus kartu su tauta, o ne su kruvinu režimu”.

Šiandien Michailovskos aikštėje Kijeve  kalbėjęs „Trečioji Ukrainos respublika” lyderis Jurijus Lucenko sakė, kad nuo pirmadienio, gruodžio antrosios Ukrainos visuomenė turi užblokuoti Kijevą. „Kruvina eglutė tapo simboliu to, kad valdžia galutinai nustojo laikytis konstitucijos. Tai reiškia, jog mums reikia elgtis tik pagal įstatymus. Tam yra paprastas, aiškus, prieinamas taikus kelias. Jis vadinasi – streikas“, – pabrėžė Lucenko.

Sergiejus Taran, politologas, Tarptautinio demokratijos instituto direktorius (Ukraina)

Kalba be juokų ir be ironijos – apie bandymus įkurti Ukrainoje monarchinę santvarką, kurioje į vienos šeimos rankas būtų atiduota visa šalies valdžia ir verslas. Su perspektyva tą valdžią perduoti paveldėjimo būdu, kaip kad Azijos respublikose ar viduramžių laikais. Problema ta, kad tai daryti susirengusi šeima nesuvokia kas tai yra Ukraina ir kokiame pasaulyje ji gyvena.

Kijevas. Mitinguotojai pasitinka spec. pajėgų “Berkut” autobusą. Vienintelis dalykas kuo ketina remtis Janukovičius yra galima Rusijos parama ir nuosavos jėgos struktūros.Vakar įvykdyti žmonių sumušimai – tai nėra Maidano valymas, tai viso šalies politikumo valymas ir bandymas per kelieną perlaužti šalį. Kad tauta nugalėtų, į gatves turi išeiti ne mažiau kaip 300000 žmonių.Eugenijus Golovacha, sociologas, Ukrainos Mokslų Akademijos Sociologijos instituto direktoriaus pavaduotojas. Valdžia peržengė Rubikoną. Kai Rubikoną peržengė Cezaris, jis žinojo, ką daro. Janukovičius nesuvokia, ką jis daro. Nėra jokios logikos pateisinti Maidane pralietą kraują – valdžia išsikraustė iš proto. Tai savižudybė. Dabar mūsų laukia arba Baltarusijos variantas, arba žmonės pasieks visos valdžios atsistatydinimo. Trečiojo kelio nėra. Jėgos panaudojimas prieš protestuotojus ukrainiečių neišgąsdins, aš šiandieną buvau Michailovskos aikštėje – žmonių pasipiktinimas beribis, “Berkuto” veiksmai pažadino net tuos, kurie į Euromaidano įvykius iki šiol žvelgė neutraliai.Iš šitos valdžios aš jau nieko gero nelaukiu ir mane labiau už viską liūdina universitetų rektorių pozicija – tai žmonės menkystos. Europoje visuomet, kai tik būdavo skriaudžiami studentai, su jais petys petin stodavo rektoriai, dekanai, eiliniai dėstytojai. O mūsiškiai rektoriai – tai padlaižūnai ir padlaižūniškos švietimo sistemos tarnai

Andriejus Okara, Rusijos politologas

Maidanas. Rengiama mitingo apsauga nuo galimo jėgos struktūrų užpuolimo. Nuotr. ukrainskaja pravda

Maidanas. Rengiama mitingo apsauga nuo galimo jėgos struktūrų užpuolimo. Nuotr. ukrainskaja pravda

Janukovičius ne beprotis, bet jam reiškiasi isterika. Todėl, kad užsienio politinė ir vidaus politinė situacijos išeina iš po jo kontrolės. Jis netgi nebevaldo savo paties komandos. Atsižvelgiant į Ukrainos politinės kultūros kategorijas, jos valdžia per praeitą naktį neteko savo legitimumo. Janukovičiui nepavyks tapti Putinu ar Lukašenka būtent dėl to, jog tiek Rusijoje, tiek ir Baltarusijoje kruvinas taikios demonstracijos išvaikymas visuomenės akyse valdžios nebūtų padaręs nelegitimia. O Ukrainoje, būtent, yra taip.

Kaip toliau klostysis įvykiai priklausys nuo to, kiek rytoj žmonių susirinks į Ukrainos večę. Režimo gyvavimo slenkstis – 400000 protestuojančiųjų. Šį skaičių peržengus, režimas nustoja egzistavęs. Taip pat daug priklausys nuo opozicijos lyderių veiksmų adekvatumo bei išorinių jėgos centrų pozicijos. Kalba eina apie Europos Sąjungą ir Jungtines Amerikos Valstijas.

Kijevo milicijos viršininkas Valerij Koriak, davęs įsakymą išvaikyti taikų mitingą. Mitingo dalyviai buvo daužomi lazdomis ir spardomi į galvas.

Kijevo milicijos viršininkas Valerij Koriak, davęs įsakymą išvaikyti taikų mitingą. Mitingo dalyviai buvo daužomi lazdomis ir spardomi į galvas.

Kijevo milicijos viršininkas Valerij Koriak prisipažino, kad jis asmeniškai davė įsakymą specialiosioms pajėgoms Berkut praėjusią naktį išvaikyti taikų protesto mitingą.

20.30. val. Janukovičius paskelbė pareiškimą, kuriuo apkaltino “prie kraujo praliejimo privedusias antikonstitucines jėgas” ir pažadėjo, jog “nedelsiant ir objektyviai” bus atliktas tyrimas, o kaltieji bus išaiškinti ir nubausti.

20.35. val. Maidane vykstančiame mitinge opozicijos lyderis Arsenijus Jeceniukas pareikalvo priešlaikinių Ukrainos prezidento ir parlamento rinkimų. Aikštėje susirinkę pritarė skanduodami: “Nusikaltėlį lauk”!

2013 12 01

02.30. val. Kijevo politechnikos instituto (KPI) rektorius Michailas Zgurovskis paragino studentus prisijungti prie taikios protesto demonstracijos. “Gerbiami draugai. Rytoj aš būsiu su savo KPI studentais. Atminkite, tai taiki demonstracija, kurios tikslas yra atstovauti Ukrainos konstitucijos ginamus mūsų interesus. Prašau jus būti dėmesingais ir atsargiais, nepažeidinėti viešosios tvarkos, nepasiduoti provokacijoms, saugoti save ir savo draugus bei jiems padėti”, – skelbia rektorius.

Lvovo miesto meras Andrej sadovoj. nuotr. slovoidilo.ua

Lvovo miesto meras Andrej sadovoj. nuotr. slovoidilo.ua

04.15. val. Kijevo apygardos administracinis teismas priėmė nutartį, kuria nuo gruodžio pirmos iki septintos uždraudė Kijeve vykdyti masines demonstracijas. Teismas uždraudė rengti mitingus Nepriklausomybės Maidane, Europos aikštėje, taip pat Bankovos, Gruševskio ir Bogomolca gatvėse.

Į teismą su tokiu prašymu kreipėsi Kijevo miesto valstybinės administracijos (KGGA) vadovas Aleksandras Popovas.

06.00. val. Ukrainos atsargos generolai, visuomeninės organizacijos “Stiprybė ir garbė” nariai pasmerkė žiaurius teisėsaugos veiksmus išvaikant taikų mitingą Kijeve.

08.00. val. Neveikia Ukrainos vyriausybės tinklalapis. Trūkinėja ir Ukrainos prezidentūros bei vidaus reikalų ministerijos tinklalapių rodymas. Ukrainskaja pravda skelbia, kad atsakomybę už tai prisiėmė Ukrainos IT specialistai. “Apgailestaujame, kad kiekvienas ukrainietis dabar negali būti Michailovskos aikštėje Kijeve,.. Todėl siūlau visiems vieną labai efektyvų protesto parodymo būdą – pareikšti protestą internete. ..Turiu omenyje DDOS rūšies atakas prieš mūsų valdžioje esančių priešų tinklalapius”, – pažymima IT specialistų pareiškime.

Lvovo miesto meras Andrej Sadovoj savo facebook paskyroje rašo: “Jei kas nors ketina panašų smurtą panaudoti Lvove, prieš juos stos ne keletas tūkstančių, šiuo metu Kijeve Euromaidane esančių studentų. Lvove į gatves išeis visas miestas”, – patikino Andrej Sadovoj.

 

pl-logo-mini