Žaiskite, juokitės, taškykite vienas kitą vandeniu - būkite čia ir dabar.

Žaiskite, juokitės, taškykite vienas kitą vandeniu – būkite čia ir dabar. Nuotr.: pasauliolietuvis.com

Vita Bagdonė

Ruduo daugeliui siejasi su liūdesiu. Kai saulės šviesos ir šilumos sumažėja, natūraliai pradeda stigti energijos. Kaip ja „pasikrauti”? Tuo turime pasirūpinti patys. Jei rudenį tiesiog dažniau nei kitais metų laikais aplanko ilgesingai liūdna nuotaika, nieko tokio – ji greitai praeina. Svarbu, kad liūdesys neužsitęstų ir nevirstų rimtu negalavimu.

Šiuo metų laiku prasta nuotaika ir jos kaita gali paūmėti. Manoma, kad rudeninė depresija atsiranda ir dėl hormonų seratonino bei melatonino kaitos. Šių hormonų gamybai įtakos turi taip pat saulės šviesa. Veikiant saulės šviesai seratonino gamyba didėja. O melatoninas gaminasi tamsoje, todėl mes dažniau jaučiamės mieguisti ir be energijos. Kai sutrinka šių hormonų pusiausvyra organizme, tada galime greitai ir lengvai “įsigyti” depresiją.

Profilaktika

Kartą per mėnesį

Būtinai apdovanokite save: pasirinkite nuotaiką praskaidrinantį dailės, garso terapijos ar kitokį užsiėmimą, kuriam vadovautų specialistas. Į depresiją linkusiems žmonėms ypač tinka šokio judesio, muzikos terapija, fizinis darbas.

Kartą per savaitę

Susikurkite mažytę šventę: vieną popietę per savaitę skirkite tik sau. Leiskite sau ilgiau paskaityti mėgstamą žurnalą ar knygą, paruoškite kvapnią vonią, namus iškvėpinkite maloniu, nuotaiką pakeliančiu vanilės, ambros ar tropinių vaisių smilkalų aromatu. Leiskite sau suvalgyti ką nors gardaus. Pasiklausykite muzikos, kuri jus labiausiai džiugina – geriau tokios, kurios išgirdus norisi šokti, bet ne panirti į apmąstymus.

Skirkite nors dieną praleisti gamtoje. galite žvejoti, medžioti, slidinėti, grybauti, uogauti – svarbu grynas oras ir į tuometinę veiklą sutelktos mintys.

Kartą per dieną

Gerai nuotaikai neabejotinai įtakos turi mityba. Valgykite dažniau, bet po nedaug. Dažniau mėgaukitės produktais, kuriuose yra angliavandenių, vartokite daugiau baltyminio maisto, taip pat neskaldytų grūdų duonos, nevalytų ryžių. Ribokite gėrimus su kofeinu, gyvūninės kilmės riebalus, saldumynus. Jei norite išvengti nuotaikų svyravimų, palaikykite tolygų cukraus kiekį kraujyje, tačiau vietoj baltojo cukraus vartokite klevų arba agavų sirupą. Bent kuriam laikui atsisakykite alkoholio, nes pagirios tik dar labiau stiprina liūdesį. Visiškai priešingai veikia aktyvus gyvenimo būdas, sportas. Tačiau reikėtų  nepersistengti ir mankštintis su protu. O vakarinį sėdėjimą prie televizoriaus patartina pakeisti optimistiškai nuteikiančia veikla: su vaikais žaiskite stalo žaidimus, dainuokite, megzkite, pakvieskite savo gyvenimo partnerį ar antrąją pusę pasivaikščioti.

Nuolatos

Ypač yra svarbu gerai išsimiegoti. Reikia pažinti savo biologinį ritmą, žinoti savojo vidinio laikrodžio “nustatymus” ir jų laikytis – gulti ir keltis tomis pačiomis valandomis. Pavasarinis – rudeninis laikrodžio sukinėjimas sveikatai tikrai nieko gero neduoda. Nors dabartinis gyvenimas sukasi pašėlusiais tempais, tačiau būtina nors keletą kartų po keletą minučių per dieną sugrįžti į save, pabūti čia ir dabar ir pasidžiaugti bet kokia, šalia, ar aplink esančia smulkmena.

Pagalba susirgus

Tikroji depresija tęsiasi ilgai, o kartais ir visą gyvenimą. Ji prasideda tada, kai bloga nuotaika mus kurį laiką yra apėmusi, atrodytų, be aiškios priežasties. B grupės vitaminai, papildai su magniu, jonažolių arbata, šviesos ar spalvų, muzikos, dailės terapija padės susidoroti su rudeniniu slogučiu. Puikiai veikia geltona, oranžinė spalvos. Jos gali padėti susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą. Šios priemonės gali padėti esant pačiai ligos pradžiai, tačiau be gydytojo pagalbos užleistą depresinę būsenos pavyksta toli gražu nedaugeliui.  Jei net kelias savaites esate blogos nuotaikos, niekas nebedžiugina, jaučiatės mieguisti, apatiški, be priežasties nerimaujate, vertėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją.

O geriausia profilaktika ir pagalba sau – pozityvus mąstymas, teigiamų  emocijų, kurios skatina atitinkamos chemijos gamybą organizme, kūrimas.

pl-logo-mini