Prie Krymo parlamento patruliuoja karinės pajėgos, kokių iki šiol dar čia nematėme.

Prie Krymo parlamento patruliuoja karinės pajėgos, kokių iki šiol dar čia nematėme.

14.52. Krymo referendumą kaip neteisėtą pasmerkė Lietuva, Latvija ir Estija. “Rusija pradeda faktinę Krymo aneksiją”, – sakė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius minėjo, kad sankcijos palietė ir atsakingus asmenis Ukrainoje.

14.47. ES apsisprendė dėl sankcijų Rusijai įvedimo. Užsienio reikalų ministrai šiandien patvirtino draudimą įvažiuoti į ES ir užšaldė sąskaitas dvidešimt vienam asmeniui.

14.32. Ukraina paprašė NATO suteikti techninę pagalbą šalies ginkluotosioms pajėgoms. Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrej Deshtshitsa Briuselyje sakė, kad jis šiandien NATO perdavė atitinkamą prašymą su jame esančiu techninės pagalbos priemonių sąrašu. Ministras pabrėžė, kad prašoma techninės, o ne karinės paramos.

14.31. Buvęs Sovietų Sąjungos komunistų partijos generalinis sekretorius, pirmas ir paskutinis sovietų prezidentas, 83- ejų metų amžiaus Michailas Gorbačiovas agentūrai ITAR TASS sakė, kad jis pritariąs Krymo prijungimui prie Rusijos. “jeigu žmonės to nori, reikia su jais sutikti. Gyventojai turėjo galimybę savo nuomonę pasakyti referendume. Tai yra gerai”, – sakė Gorbačiovas, paradoksas, tačiau jis ir Nobelio taikos premijos laureatas.

14.28. Pirmasis Krymo vicepremjeras Rustam Temirgaliev paskelbė kad regionas atidaro centrinį banką. Iš Rusijos laukiama vieno milijardo rublių ( dvidešimt milijonų eurų ) pagalbos.

13.56. “Krymo vyriausybė nacionalizavo pusiasalyje esančius Ukrainos energetikos koncerną Chornomornaftogaz ir Ukrtransgaz” – cituojamos rusų naujienų agentūros. Dar praeitą savaitę Krymo, taip vadinama, vyriausybė skelbė, kad ukrainiečių verslas, po to, kai Krymas bus priimtas į Rusijos federacijos sudėtį, bus parduotas. Tikėtinėčiausias pirkėjas – koncernas Gazprom.

13.34. Krymo parlamentas kaip antrąją oficialiąją valiutą pusiasalyje įvedė Rusijos rublį. Parlamentas skelbia, kad Ukrainos grivina kaip ir rublis bus priimama iki 2016 01 01.

13.17. Bulgarija pasisako už griežčiausių sankcijų įvedimą Rusijai. Šią poziciją Briuselyje gina Bulgarijos užsienio reikalų ministras Kristian Wigenin. Bulgarija yra ypač priklausoma nuo Rusijos energetinių išteklių.

12.52. Rusijos ekspertas,  Vokietijos užsienio politikos Bertholdo Breitzo vardo centro direktorius Ewald Böhlke: “Kas įvyko Kryme, faktiškai buvo generalinio plano dalis. Pano, pagal kurio scenarijų panašiu būdu gali būti įsiurbtos rytinės ir pietinės Ukrainos teritorijos”.

12.44. “Ukrainos kariniai daliniai ir toliau liks dislokuoti Kryme”, – teigia Ukrainos gynybos ministras Igor Tenjuch.

12.37. “Vokietijos vyriausybė smerkia referendumą Kryme, Vokietija jo nepripažįsta”, – vyriausybės atstovas spaudai Steffen Seibert.

12.36. Rusija pasiūlė sudaryti tarptautinę  paramos grupę: “Krizės Ukrainoje sprendimo  tarpininkavimui”.

12.34. Kremliaus šefas Vladimiras Putinas nori pradėti Krymo įjungimo į Rusiją procedūras. 12.00 Vidurio Europos laiku jis sušaukė į posėdį abejus parlamento rūmus.

12.19. Po Čekijos užsienio reikalų ministro pasisakymo Europos Sąjungos sankcijų Rusijai sąraše yra 20 pavardžių. Savaitės bėgyje sąrašas gali prasiplėsti.

12.14. Kinija susilaiko nuo referendumo teisėtumo vertinimo. Spaudos konferencijoje Pekine kalbėjęs Kinijos užsienio reikalų viceministras Li Baodong į klausimą, ar Kinija pripažins referendumo legalumą ir jo rezultatus, atsakė: “Mes viliamės, kad visos pusės išlaikys šaltą galvą ir ieškos politinio sprendimo. Tolimesnis eskalavimas turėtų būti nutrauktas. Vienintelė išeitis yra dialogas.”

12.07. Krymo delegacija dar šiandien nori skristi į Maskvą tartis. Planuojamas ir Rusijos rublio kaip valiutos Kryme įvedimas. Rusijos vicepremjeras Dmitri Rogozin kalbėjo apie greitą pusiasalio priėmimą: “Krymo gyventojų lūkesčiai neturi būti nuvilti, – sakė Rogozin”.

Iš kairės: Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras William Hague kartu su kolegomis iš Belgijos ir  Prancūzijos aptaria ES sankcijų Rusijai įvedimą. Nutrauka reuters.

Iš kairės: Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras William Hague kartu su kolegomis iš Belgijos ir Prancūzijos aptaria ES sankcijų Rusijai įvedimą. Nutrauka reuters.

11.37. CDU frakcijos EP pirmininko pavaduotojas Andreas Schockenhof rbb – Info radijui sako, kad “Ekonominės sankcijos palies ir mus, mes tai turime suvokti, tačiau Rusijai jos smogs labai skaudžiai.”

11.27. Ukrainos parlamentas patvirtino šalies prezidento dekretą, pagal kurį mobilizuojama 40000 rezervistų. Pusė jų nukreipiama į ginkluotąsias pajėgas, pusė į nacionalinę gvardiją.

11.19. Krymo parlamento pirmininkas Vladimir Konstantinov paskelbia, kad Ukrainos kariniai daliniai Kryme bus išformuoti.

11.12. 85 Krymo parlamento nariai vienbalsiai balsuoja už Krymo nepriklausomybės paskelbimą ir prisijungimą prie Rusijos.

11.04. Pasak Liuksemburgo užsienio reikalų ministro Jean Asselborn, šiandien priimamos sankcijos turi būti apibrėžtos laike, kad būtų galimybė tolimesniems pokalbiams. Anot jo, žiūrint iš realios politikos pusės, jokios sankcijos pasaulyje negali pakeisti to, kas sekmadienį įvyko Kryme.

11.03. Vokietijos užsienio reikalų ministras Frank-Walter Steinmajer reikalauja iš Rusijos, kad ši įleistų tarptautinius stebėtojus į Krymą. Pasak jo, tai turi įvykti ne kelių savaičių, o kelių dienų bėgyje. Stebėtojų misijos štabas turėtų būti pietryčių ir pietų Ukrainoje.

ES įgaliotinė užsienio reikalams Catherine Ashton referendumą Kryme pavadino nelegaliu. Reuters nuotr.

ES įgaliotinė užsienio reikalams Catherine Ashton referendumą Kryme pavadino nelegaliu. Reuters nuotr.

10.47. Pasak Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministro William Hague, ES užsienio reikalų ministrai šiandien vienijasi dėl sankcijų Rusijai paskelbimo. “Mes šiame susitikime susivienysime”, – BBc televizijai sakė britas. Į sąrašą atguls pavardės iš Rusijos ir iš Krymo.

10.20. Čekijos užsienio reikalų ministras Bohuslav Sobotka atmeta Ekonominių sankcijų taikymą Rusijai. Dienraščiui “Handelsblatt” jis teigia, kad: “Ekonominių sankcijų mes nelaikome tinkamu keliu”.

10.05. ES įgaliotinė užsienio reikalams Catherine Ashton įvykusį referendumą Kryme vadina nelegaliu. Ji kviečia Rusiją dialogui su Ukraina. “Tai nelegalu nei pagal Ukrainos Konstituciją, nei pagal tarptautinę teisę”, – prieš prasidedant ES užsienio reikalų ministrų posėdžiui kalbėjo Ashton.

09.50. Kaip turėtų atrodyti ES sankcijų Rusijai sąrašas? Iš vakaro ES diplomatai kalbėjo, kad ES ambasadoriai sekmadienį dar neturėjo vieningos nuomonės, kokiems asmenims iš Rusijos uždrausti įvažiuoti į bendriją ir kurų sąskaitas užšaldyti. Vienas diplomatas teigė, kad dėl sąrašo turės apsispręsti patys užsienio reikalų ministrai. Aptarinėjamos ne tiktai pavardės, tačiau ir svarstoma, kam, kokio rango politikams, kariškiams ir verslininkams sankcijos turėtų būti taikomos pirmiausiai.

pl-logo-mini