LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Nuotr. D. Barysaitės

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Nuotr. D. Barysaitės

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo vakar Seime registruotas Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisas siūlo svarstyti ypatingos skubos tvarka.

Pasak Prezidentės, tai šalies demokratijai ir spaudos laisvei itin svarbios pataisos, todėl šių sprendimų atidėlioti arba vilkinti negalima.

Prezidentės inicijuotomis pataisomis siūloma nustatyti Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką atitinkančią žiniasklaidos laisvės apsaugą ir užtikrinti šalies gyventojams teisę gauti informaciją apie šalyje vykstančius procesus. Pataisomis griežtinama procesinių veiksmų prieš žurnalistus tvarka ir stiprinama žiniasklaidos informacijos šaltinių apsauga.

Šiuos įstatymų pakeitimus palaiko žurnalistų savivaldos institucijos ir žiniasklaidos teisės ekspertai.

Lietuva privalo laikytis tarptautinių įsipareigojimų dėl spaudos laisvės, todėl Prezidentė siūlo sugriežtinti įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį skyrimo tvarką ir numatyti, kad tokius sprendimus teismas priimtų dalyvaujant žurnalistui arba jo atstovui, o ne jam už akių. Žurnalistas galės susipažinti su prokuroro reikalavimo atskleisti informacijos šaltinį turiniu ir teismui pateikti savo argumentus.

Įpareigojimas žurnalistui atskleisti informacijos šaltinį teismo gali būti nustatomas tik labai svarbiais, išimtiniais atvejais, dėl visuomenei gyvybiškai svarbių aplinkybių ir tik tuomet, kai informacijos šaltinio paslapties atskleidimas sukels mažesnę žalą nei ta, kuri ištiks to nepadarius.

Prezidentės teikiamomis įstatymų pataisomis taip pat numatoma, kad kratos ir poėmiai žurnalistų ir visuomenės informavimo priemonių patalpose bus galimi tik kraštutiniais atvejais ir tik dalyvaujant žurnalisto atstovui bei prokurorui, tuo pačiu laikantis griežtų žurnalisto informacijos šaltinio paslapties apsaugos garantijų.

Užtikrinant korektišką elgesį kratos ir poėmio metu, Prezidentė siūlo šiuos žmogaus teises itin varžančius veiksmus filmuoti. Taip turėtų būti elgiamasi ne tik darant kratą pas žurnalistą, bet ir visais kitais atvejais. Pasak Prezidentės, tai užkirstų kelią piktnaudžiavimui ir užtikrintų pagarbą žmogaus teisėms bei efektyvią teisių gynybą.

Prezidentės spaudos tarnyba

pl-logo-mini