Michailas Chodorkovskis. Nuotr. bishelp.ru

Michailas Chodorkovskis. Nuotr. bishelp.ru

2013 spalio 22 dieną, JAV Kongrese minint koncerno „Jukos“ vadovo Michailo Chodarkovskio įkalinimo dešimtmetį skirtame renginyje Lietuvos ambasadorius Vašingtone Žygimantas Pavilionis išreiškė tvirtą paramą Rusijos pilietinei visuomenei. Lietuvos žiniasklaida taip pat minėjo M. Chodorkovskio kalinimo 10-ąsias metines ir dar kartą priminė, kad M.Chodorkovskio įkalinimas „vertinamas, kaip bausmė už iššūkį, mestą prezidento Vladimiro Putino valdymui“.

Ta proga spalio 25 dieną Lietuvos nacionalinis transliuotojas LRT rodė dokumentinį filmą “Chodorkovskis”.

Lietuvoje žinomas filosofas, panašu, kad laikinai politiku tapęs Leonidas Donskis sako, jog “M.Chodorkovskis – politinis kalinys, kurį turėtume palaikyti”.

Taigi, kas iš tiesų yra Michailas Chodorkovskis: auka – disidentas ar nusikaltėlis – sukčius? Ar tikrai M. Chodorkovskis atlieka bausmę už mestą iššūkį Rusijos prezidentui V. Putinui?

1990 metais iširus Tarybų Sąjungai ir Rusijoje pradėjus vykdyti privatizaciją, praktiškai virtusią įteisinto turto grobstymu, toje šalyje iškilo daug verslo magnatų, turėjusių didelę įtaką ir politikoje. Rusijoje jie vadinami oligarchais. Vienas iš šių Rusijos oligarchų buvo ir žydų tautybės verslininkas Michailas Chodorkovskis, “Forbes” žurnalo išrinktas 16 –u turtingiausių pasaulio žmonių sąraše, kurio turtas buvo vertinamas 15 mlrd. JAV dolerių.

Michailas Chodorkovskis gimė 1963 metais Maskvoje. Besimokydamas Maskvos Mendelejevo universitete, Chodorkovskis tapo šio universiteto komjaunimo organizacijos sekretoriaus (taip buvo vadinami partiniai vadovai) pavaduotoju. 1986 metais Chodorkovskis baigė universitetą, o po penkių metų jau tapo milijonieriumi.

Karjeros pradžia

1987 Chodorkovskis atidarė “Jaunimo mokslo ir technologijų kūrybos centrą“, kuris užsiiminėjo įvairia prekybine veikla. 1989 jis įsteigė vieną iš pirmųjų privačių bankų Rusijoje – „Menatep“ banką, kurį finansavo iš importo-eksporto finansinių operacijų metu gauto pelno.

1992 metais Chodorkovskis buvo paskirtas Rusijos kuro ir energetikos pramonės Investicijų Plėtojimo Fondo pirmininku. 1993 kovo mėnesį Chodorkovskis jau paskiriamas Rusijos Kuro ir Energetikos ministerijos ministro pavaduotoju.

1995 metais, Rusiją valdant prezidentui Borisui Jelcinui ir jo aplinkai, “Menatep” bankas už sąlyginai žemą kainą – 159 milijonus JAV dolerių įsigijo prie „bankroto ribos“ buvusią didžiausią Rusijos naftos gavybos įmonę „Yukos”. “Yukos” susikūrė susijungus dviems Rusijos valstybinėms naftos kompanijoms – Sibiro naftos gamintojui “Yuganskneftegas” ir Volgos naftos perdirbimo bendrovei “Kuibyshevnefteorgsintez”. “Yukos” tapo pirmąja Rusjoje privatizuota naftos bendrove. (Rusijoje, kaip ir Lietuvoje, pirmiau įmonės buvo privedamos prie bankroto ribos, po to pigiai privatizuojamos).

Priėmimas pas Rusijos prezidentą Borisą Jelciną. Antras iš dešinės - M. Chodarkovskis. Nuotr. livejournal.com

Priėmimas pas Rusijos prezidentą Borisą Jelciną. Antras iš dešinės – M. Chodarkovskis. Nuotr. livejournal.com

Būdamas “Yukos” bendrovės vadovu Chodorkovskis milijonus susikrovė vystydamas Sibiro naftos verslą.

2002 metais “Yukos” turėjo globalinių planų Lietuvoje, po to įsivirtinti Slovakijoje ir planavo vystyti naftotiekį Kinijoje.

2002 m. birželio 18 d. Rusijos naftos kompanija „Yukos“, „Williams“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė vadovaujama A. Brazausko pasirašė sutartis pagal kurias „Williams International“ ir „Yukos“ priklausė po 26,85 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų, o Lietuvos Vyriausybei liko 40,66 proc. 2002 m. rugsėjo 19 d. „Yukos“ iš „Williams International Company“ įsigijo papildomą 26,85 proc. akcijų paketą ir su tuo susijusias teises bei įsipareigojimus „Mažeikių naftoje“.

Susijungimas su “Sibneft”

1995 metais Boriso Berezovskio siūlymu buvo įkurta nešanti didžiausias pajamas Sibiro naftos kompanija “Sibneft”. Vien metinė „Sibneft“ naftos pardavimų apyvarta siekė 3 milijardus JAV dolerių, o žaliavų rezervų dydžiai prilygsta JAV „Texaco“ naftos kompanijai.

B. Berezovskis labai žema kaina, už 100.3 milijonų JAV dolerių įsigijo 50 proc. “Sibneft” naftos bendrovės akcijų. Kuomet B. Berezovskis pradėjo nesutarti su V. Putinu ir buvo priverstas iš Rusijos bėgti į Londoną, Berezovskis turėtas savo „Sibneft“ akcijas perleido Romanui Abramovičiui. Pastarasis iš karto sutiko jungtis su M. Chodorkovskio valdoma „Yukos“ naftos bendrove.

Susijungusi Rusijos dujų ir naftos bendrovė būtų valdžiusi didžiausius dujų ir naftos rezervus pasaulyje, antrus pagal dydį po „Exxon Mobil“ ir būtų ketvirta pagal dydį pasaulyje pagal naftos gamybos apimtis – 370 tūkst. m³ per dieną. Tokiu būdu M. Chodorkovskis siekė perimti savo kontrolėn visą Rusijos naftos gavybą.

Antras iš kairės - M. Chodarkovskis, trečias B.Berezovskis. Nuotr. narod.ru

Antras iš kairės – M. Chodarkovskis, trečias B.Berezovskis. Nuotr. narod.ru

Šių dviejų naftos ir dujų gigantų susijungimas „Sibneft“ akcininkų buvo atšauktas po to, kai buvo suimtas M. Chodorkovskis.

Kaip M.Chodorkovskis sukčiavo?

Kainų perleidimas versle yra vienas iš oligarchų naudojamų patikimiausių metodų. M. Chodorkovskis priversdavo Rusijos naftos gavybos kompanijas parduoti naftą jo įmonės dukterinėms bendrovėms žemesne, nei rinkos kaina. Dalis šios naftos būdavo perparduodama pasaulinėse rinkose pagal vyraujančią rinkos kainą. Taip M.Chodorkovskio naftos bendrovė pasisavindavo didelę dalį pelno. Pavyzdžiui, per 1999 metų pirmus 9 mėnesius „Yukos“ privertė savo dalinai valdomas naftos bendroves parduoti apie 240 milijonų barelių naftos už maždaug 1, 70 JAV dolerį už barelį, kai tuo metu vidutinė barelio rinkos kaina buvo 15 JAV dolerių. Tuo metu pasaulinėms rinkoms „Yukos“ eksportavo beveik ketvirtį savo produkcijos. Tokiu būdu M.Chodorkovskio valdoma „Yukos“ bendrovė sugebėjo uždirbti apie 800 milijonų JAV dolerių maždaug per 36 savaites, nežiūrint net to, jog tuo metu Rusijoje dėl bankų griūties buvo kilusi didelė ekonominė krizė.

Nepaisant 1998-ųjų metų Rusijos ekonominės krizės, M. Chodorkovskis buvo įsitraukęs ir į „Yukos“ filialų didelio mąsto turto grobstymą. Po to, kai trys tarptautiniai bankai įsigijo apie 30 procentų „Yukos“ turto dėl įsipareigojimo gražinti paskolą bankui neįvykdymo, M. Chodorkovskis pasistengė paversti „Yukos“ tuščiu kiautu: jis reikšmingiausią įmonės turtą – savo kontroliuojamą poziciją naftos gamybos filialuose – perdavė nežinomoms ofšorinėms bendrovėms.

Negana to, M. Chodorkovskis ir jo kolegos toliau dar daugiau tiesiogiai grobstė savo kompanijas, vogdamas vertingą turtą, tarp jų įrangą, ir viską, kas gali būti randama naftos gavybos lauke. Nuo 1997 iki 1998 metų „Yukos“  kontroliuojamų naftos gavybos įmonių vertė turto apskaitoje buvo padidinta iki 3.5 milijardo JAV dolerių.

M. Chodorkovskis jau nuteistas. Bet ne už  žmogžudysčių užsakymus. Nuotr. dw.de

M. Chodorkovskis jau nuteistas. Bet ne už žmogžudysčių užsakymus. Nuotr. dw.de

Tačiau, net ir didelio mąsto vagystės nebuvo pats blogiausias M. Chodorovskio nusikaltimas. M. Chodorkovskis siejamas su dvejomis užsakomosiosiomis žmogžudystėmis 1998 ir 1999 metais.

1998 metų birželio 25 dieną, likus dienai iki Chodorkovskio 35-ojo gimtadienio, Rusijoje buvo nužudytas Neftejugansko miesto meras Vladimiras Petuchovas, kuris atvirai kaltino “Yukos” naftos bendrovę gaunamu dideliu pelnu, tačiau mokant labai mažus mokesčius, bei protestavo prieš didelį naftininkų atlyginimų apkarpymą, dėl ko regione atsirado didelių socialinių problemų. Būtent Neftejugansko srityje buvo sutelkta pagrindinė “Yukos” naftos gamyba.

Tokiu būdu buvo išryškinti “Yukos” bendrovės investuotojai sukčiai, tarp jų ir iš JAV ir vietiniai Rusijos akcininkai. Pavyzdžiui “Yukos” kontroliuojama “Tomskneft” naftos gavybos bendrovė turėjo daugiau, kaip 13 tūkstančių privačių akcijų savininkų, kurių daugelis buvo Tomsko regiono darbininkai, arba pensininkai ir kiekvienas iš jų turėjo vos keletą akcijų.

1998 metų pavasarį V. Petuchovas slapta nusiuntė laišką Rusijos ministrui pirmininkui Sergiejui Kirijenkai prašydamas jo pagalbos. Tačiau V. Petuchovas buvo rastas negyvas anksčiau, nei buvo gautas S. Kirijenkos atsakymas.

1999-ųjų kovo mėnesį kariniu stiliumi buvo apšaudytas Rusijos naftos pramonės atstovo, taip pat kovojusio prieš „Yukos“ automobilis. Pasikėsininimo nužudyti metu Rusijos naftos pramonės atstovo automobilyje nebuvo, tačiau užpuolimo metu žuvo jo asmens sargybinis, o vairuotojas buvo sunkiai sužeistas.

2006 metais Rusijos teismas nuteisė buvusį “Yukos” apsaugos vadovą Aleksėjų Pichuginą iki gyvos galvos už šias ir kitas užsakomąsias žmogžudystes. ES atstovai ginčijo, kad Pichuginas, kuris neigė savo kaltę, neturėjo galimybės būti teisiamas teisingo teismo.

Chodorkovskio ambicijos politikoje

Chodorkovskio ambicijos vis didėjo. Jis vedė forumus, kuriuose su žurnalistais diskutavo apie “reformas” ir “demokratiją”, “kultūrinius pokyčius”. Chodorkovskis finansavo ir keletą politinių partijų prieš būsimus 2003 metų rinkimus į Rusijos Dūmą.

M. Chodorkovskis pas V. Putiną Kremliuje 2002 metais. Metai iki suėmimo. Nuotr. svoboda.org

M. Chodorkovskis pas V. Putiną Kremliuje 2002 metais. Metai iki suėmimo. Nuotr. svoboda.org

M.Chodorkovskis atvirai kritikavo Rusijos “vykdomą demokratiją”, V. Putiną ir Vakarams skųsdavosi, kad Rusijoje “nėra spaudos laisvės”.

M.Chodorkovskiui problemos prasidėjo tada, kuomet jis sulaužė nerašytą susitarimą su Kremliumi nesikišti į Rusijos politiką. Naftos oligarchas manė, kad Vladimiras Putinas yra silpnas, todėl Chodorkovskis sustiprino savo ryšius su Vašingtonu ir investavo pinigus į Rusijos Dūmos rinkimus. Jis buvo kvailai įsitikinęs, kad galės nesiskaityti su Putinu ir išplėtęs savo galias iki politikos, sieks korporatyvaus valstybės kontrolės modelio, tokio, kokį jis matė Jungtinėse Amerikos Valstijose ir, likimo ironija, panašiai tokį, tik atviriau korporatyvinį, valstybės valdymą Rusijoje yra įdiegęs ne Chodorkovskis, o jo buvęs varžovas Vladimiras Putinas. Chodorkovskis iš tiesų bus metęs iššūkį V. Putinui, tačiau tik dėl grobio, kuris vadinasi įtaka Rusijai ir jos turtams.

2003 balandžio mėnesį Chodorkovskis pranešė apie galimą “Yukos” susijungimą su Sibiro naftos bendrove “Sibneft”, kurio metu būtų sukurta naftos kompanija, kuri savo dydžiu prilygtų visoms Vakarų naftos bendrovėms jas sudėjus.

M. Chodorkovskis pradėjo derybas su “Exxon Mobil” ir “Chevron Texaco” kompanijomis, kurios galėtų nusipirkti ir valdyti didelį “Yukos” akcijų kiekį.

M. Chodorkovskio suėmimas

Chodorkovskis buvo sulaikytas 2003 spalio 25 dieną ir jam buvo pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo ir vengimo mokėti mokesčius. Rusijos ministro pirmininko Vladimiro Putino vyriausybė, apkaltinusi mokesčių slėpimu iš karto įšaldė “Yukos” akcijas. Dėl to “Yukos” bendrovės akcijų vertė ir kaina smarkiai krito.

Rotšildų ir Rokfelerių dinastija. Pirmas iš kairės - Jacobas Rotšildas. Nuotr. voxvictims.com

Rotšildų ir Rokfelerių dinastija. Pirmas iš kairės – Jacobas Rotšildas. Nuotr. voxvictims.com

Michailas Chodorkovskis Rusijos teismo buvo pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir 2005 metais nuteistas 9 metų laisvės atėmimo bausme.

2003 metų liepos pradžioje buvo suimtas Chodorkovskio verslo partneris ir ketvirtas pagal „Yukos“ turėtų akcijų dydį asmuo Platonas Lebedevas, dėl 1994 metais, kaip buvo įtariama, neteisėtai įgytų akcijų dalies valstybės valdomoje trąšų bendrovėje ”Apatit”. Šioje byloje buvo atliekamas “Yukos” bendrovei gražintinų mokesčių bei antimonopolinės komisijos patvirtinimo “Yukos” naftos bendrovės susijungimui su “Sibneft” naftos bendrove tyrimas.

Spalio mėnesį suėmimo metu M. Chodorkovskio “Yukos” akcijų vertė buvo 7.8 milijardai JAV dolerių. M. Chodorkovskio bendražygio Lebedevo – 1.8 mlrd. JAV dolerių.

Iš karto po suėmimo 40 – mečio M. Chodorkovskio “Yukos” naftos bendrovės priveligijuotų akcijų kontrolė perėjo turtingiausiam Europoje Didžiosios Britanijos žydų tautybės bankininkui Jacobui Rothschildui, pagal savaitę prieš pat M. Chodorkovskio suėmimą tarp jų sudarytą susitarimą.

M. Chodorkovskis tiesiogiai valdė 4 procentus “Yukos” akcijų, o dar 22 procentus valdė per patikėtinius. Jacobas Rothschildas įgijo 13.5 milijardų dolerių vertės “Yukos” akcijų” .

J. Rothschildas ir M. Chodorkovskis abu buvo seni pažįstami, abu dirbo Atviros Rusijos Fonde kaip filantropai.

Bus papildyta

pl-logo-mini